ROMANI IN ALGERIA
<center><embed FlashVars="bt=BUN+VENIT+PE+FORUM+ &cl=rainbow" src="https://i93.photobucket.com/albums/l80/bigrollerdave/flash/sign.swf" quality="high" wmode="transparent" bgcolor="#000000" width="380" height="50" name="blipsy-sign" align="middle" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></embed><br>Click here for <a href="http://www.completemyspace.com">Myspace Layouts</a></center>
ROMANI IN ALGERIA
<center><embed FlashVars="bt=BUN+VENIT+PE+FORUM+ &cl=rainbow" src="https://i93.photobucket.com/albums/l80/bigrollerdave/flash/sign.swf" quality="high" wmode="transparent" bgcolor="#000000" width="380" height="50" name="blipsy-sign" align="middle" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></embed><br>Click here for <a href="http://www.completemyspace.com">Myspace Layouts</a></center>
ROMANI IN ALGERIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


INFORMATII DIVERSE DESPRE ALGERIA
 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Ultimele subiecte
» casatorie pe baza cerificatului de nastere
Casatorie in Romania Icon_minitimeJoi Sept 22, 2016 6:57 am Scris de Zinab

» Muzica
Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Ian 06, 2015 9:36 am Scris de Latcu Nicoleta

» ANIVERSARI
Casatorie in Romania Icon_minitimeMier Dec 24, 2014 3:20 am Scris de laura2geo

» casatoria la ambasada romaniei din algeria
Casatorie in Romania Icon_minitimeSam Dec 20, 2014 7:52 am Scris de Batbut

» ce stiti despre casatoria in tunisia
Casatorie in Romania Icon_minitimeDum Noi 23, 2014 6:33 am Scris de laura2geo

» invitatie de vizita
Casatorie in Romania Icon_minitimeMier Oct 22, 2014 11:11 pm Scris de Kambej

» Geniu de Stiinta Roman - Realizarea Imposibilului
Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Oct 21, 2014 3:28 pm Scris de Vizitator

» Acte necesare casatoriei in Algeria
Casatorie in Romania Icon_minitimeLun Sept 22, 2014 4:13 pm Scris de M Cherifi

» Brasov
Casatorie in Romania Icon_minitimeMier Sept 10, 2014 6:44 am Scris de M Cherifi

Subiecte similare
Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Forum
counter
Casatorie in Romania Labels=0
Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
translate
flag

 

 Casatorie in Romania

In jos 
+14
yamina aliathmane
tania
loredana
some body
irinuca
Ad0ra
Icosium
mihaela
aly
hajer
ance
maha
Admin Handreea
habibi_bibi
18 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
habibi_bibi




Posts : 13
Join date : 15/02/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 9:12 am

Buna, ma numesc Andreea si cautand infomatiile necesare pt casatoria cu un cetatean strain, am gasit forumul vostru.
Viitorul meu sot, nu este de nationalitate algeriana, este libanez musulman si discutiile voastre pe care le-am citit aici imi sunt de un real folos.
Am intrebat in stanga si dreapta despre actele necesare casatoriei aici, urmand ca sapt viitoare sa ma duc la ORI pt a duce actele necesare invitatiei. Invitatia o va face tatal meu dar am emotii Smile stiu exact ce acte am nevoie dar apoi vizita acasa, verificari..noi suntem de 2 ani impreuna, ne-am cunoscut aici, el fiind student la Politehnica dar a terminat facultatea si a trebuit sa se intoarca in Liban si din pacate permisul de sedere in scop d studii a expirat , tocmai de aceea vrem sa ne casatorim pt ca este f greu sa ai o relatie la distanta dupa ce 2 ani ai stat zi d zi impreuna. M-am luat cu vorba in loc sa pun intrebarile:P
aveti idee cam in cat timp primesc raspunsul d la ORI si in momentul cand el ajunge aici ce acte trebuie sa aduca cu el (pt casatorie)?
In alta ordine de idei..exact pasii care trebuiesc facuti sa ne incadram in cele 90 d zile ale vizei ..si daca stiti cumva daca el trebuie sa plece si sa revina cu : viza de reintregirea familiei, eu am auzit ca nu, ramane ca membru de familie al cetateanului roman.
va multumesc si continui sa citesc cu mare placere discutiile voastre iar daca am cu ce sa va ajut si eu , nu ezitati.
va pup
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 9:24 am

habibi_bibi a scris:
Buna, ma numesc Andreea si cautand infomatiile necesare pt casatoria cu un cetatean strain, am gasit forumul vostru.
Viitorul meu sot, nu este de nationalitate algeriana, este libanez musulman si discutiile voastre pe care le-am citit aici imi sunt de un real folos.
Am intrebat in stanga si dreapta despre actele necesare casatoriei aici, urmand ca sapt viitoare sa ma duc la ORI pt a duce actele necesare invitatiei. Invitatia o va face tatal meu dar am emotii Smile stiu exact ce acte am nevoie dar apoi vizita acasa, verificari..noi suntem de 2 ani impreuna, ne-am cunoscut aici, el fiind student la Politehnica dar a terminat facultatea si a trebuit sa se intoarca in Liban si din pacate permisul de sedere in scop d studii a expirat , tocmai de aceea vrem sa ne casatorim pt ca este f greu sa ai o relatie la distanta dupa ce 2 ani ai stat zi d zi impreuna. M-am luat cu vorba in loc sa pun intrebarile:P
aveti idee cam in cat timp primesc raspunsul d la ORI si in momentul cand el ajunge aici ce acte trebuie sa aduca cu el (pt casatorie)?
In alta ordine de idei..exact pasii care trebuiesc facuti sa ne incadram in cele 90 d zile ale vizei ..si daca stiti cumva daca el trebuie sa plece si sa revina cu : viza de reintregirea familiei, eu am auzit ca nu, ramane ca membru de familie al cetateanului roman.
va multumesc si continui sa citesc cu mare placere discutiile voastre iar daca am cu ce sa va ajut si eu , nu ezitati.
va pup
Bun venit pe forum andreea ne bucuram sa te avem aici :)din pacate nu stiu ce sa iti raspund inca...asteptam sa intre ance ea e pusa mai in tema cu asta Smile o seara buna
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
habibi_bibi




Posts : 13
Join date : 15/02/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 9:29 am

iti multumesc pt primire si ma bucur sa ma aflu printre voi !!!!! o seara frumoasa
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 9:30 am

La fel si tie o seara frumoasa Smile sa stii ca eu mai am o fata in lista care este cu cineva din liban sa vb cu ea poate te pun in legatura macar mai vb Smile chiar daca nu stie nici ea multe info Smile
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
habibi_bibi




Posts : 13
Join date : 15/02/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 9:44 am

Smile merci. eu am mai intrebat dar in general fetele prefera sa se casatoreasca in tara viitorului sot, tocmai pt ca este f greu aici..dar zic eu ca nu imposibil. Daca pana la urma se va dovedi atat d greu, merg eu acolo dar noi vroiam sa facem aici casatoria civila si petrecerea in Liban, pt ca in vara cand am fost ne-am logodit acolo, adica in fata lui Dumnezeu suntem casatoriti, pana la urma asta este important dar daca actele sunt o necesitate, nu avem incotro.
Sus In jos
maha
Centura neagra
Centura neagra
maha


Posts : 1731
Join date : 05/05/2010
Age : 48
Location : KSA Al Qassim Buraidah

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 9:45 am

Andreea bine ai venit pe forum,te asteptam si la alte discutii,si ati urez succes.
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 9:46 am

habibi_bibi a scris:
Smile merci. eu am mai intrebat dar in general fetele prefera sa se casatoreasca in tara viitorului sot, tocmai pt ca este f greu aici..dar zic eu ca nu imposibil. Daca pana la urma se va dovedi atat d greu, merg eu acolo dar noi vroiam sa facem aici casatoria civila si petrecerea in Liban, pt ca in vara cand am fost ne-am logodit acolo, adica in fata lui Dumnezeu suntem casatoriti, pana la urma asta este important dar daca actele sunt o necesitate, nu avem incotro.
Da pai cam asa e in general e greu ca cei din tari arabe sa vin aici nu imposibil cum ai zis dar greu...la noi in algeria era cam imposibil din cauza consulului...insa acum sper ca se schimba treaba si acolo Smile
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
ance
Centura portocalie
Centura portocalie
ance


Posts : 66
Join date : 08/05/2010
Location : Timisoara

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 9:53 am

Buna noii Andreea...ce pot sa-ti spun eu?Atata timp cat actele ce le depui la ORI sunt in regula si sunt toate ar trebui sa primesti raspuns afirmativ invitatiei pe care ulterior o vei trimite viitorului tau sot. Cu aceasta invitatie si cu alte acte se va prezenta la Ambasada Romaniei in Liban pentru a cere viza.Durata de primire a raspunsului de la ORI nu-l stiu dar sigur il poti afla de pe alte site-uri (ex. Romani in Egipt sau printr-o simpla cautare pe Google), sau de ce nu intreband direct la sursa (la ORI). Eu, personal nu cunosc cazuri in situatia ta.
Daca te putem ajuta cumva, o parere, un sfat, o neintelegere in actele necesare vom face tot posibilul sa te ajutam caci toate stim ca nu este usor.
Mult succes!
Sus In jos
hajer
Centura neagra
Centura neagra
hajer


Posts : 521
Join date : 19/12/2010
Age : 37
Location : bucuresti

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 9:56 am

habibi_bibi a scris:
Buna, ma numesc Andreea si cautand infomatiile necesare pt casatoria cu un cetatean strain, am gasit forumul vostru.
Viitorul meu sot, nu este de nationalitate algeriana, este libanez musulman si discutiile voastre pe care le-am citit aici imi sunt de un real folos.
Am intrebat in stanga si dreapta despre actele necesare casatoriei aici, urmand ca sapt viitoare sa ma duc la ORI pt a duce actele necesare invitatiei. Invitatia o va face tatal meu dar am emotii Smile stiu exact ce acte am nevoie dar apoi vizita acasa, verificari..noi suntem de 2 ani impreuna, ne-am cunoscut aici, el fiind student la Politehnica dar a terminat facultatea si a trebuit sa se intoarca in Liban si din pacate permisul de sedere in scop d studii a expirat , tocmai de aceea vrem sa ne casatorim pt ca este f greu sa ai o relatie la distanta dupa ce 2 ani ai stat zi d zi impreuna. M-am luat cu vorba in loc sa pun intrebarile:P
aveti idee cam in cat timp primesc raspunsul d la ORI si in momentul cand el ajunge aici ce acte trebuie sa aduca cu el (pt casatorie)?
In alta ordine de idei..exact pasii care trebuiesc facuti sa ne incadram in cele 90 d zile ale vizei ..si daca stiti cumva daca el trebuie sa plece si sa revina cu : viza de reintregirea familiei, eu am auzit ca nu, ramane ca membru de familie al cetateanului roman.
va multumesc si continui sa citesc cu mare placere discutiile voastre iar daca am cu ce sa va ajut si eu , nu ezitati.
va pup
Bun venit si noroc
Sus In jos
ance
Centura portocalie
Centura portocalie
ance


Posts : 66
Join date : 08/05/2010
Location : Timisoara

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 9:59 am

Referitor la casatoria in Romania adreseaza-te primariei de care apartii (respectiv Starea civila). Ei stiu exact ce va trebuie.
Sus In jos
habibi_bibi




Posts : 13
Join date : 15/02/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 10:18 am

@ance: am trimis la sectorul 2 din Buc un mail si am primit si un raspuns , in care imi spuneau actele necesare dar cand au cerut si :
- certificatul de naştere supralegalizat, în original şi copie xerox şi traducerea legalizată a acestuia ;(banuiesc supralegalizat la Minister in Liban si legalizat aici)
- declaraţie pe propria răspundere, autentificată de un notar public român, din care să rezulte că nu nu este căsătorit şi îndeplineşte condiţiile de fond cerute de legea sa naţională pentru încheierea căsătoriei în România ;
- dovada eliberată de ambasada Libanului, din care să rezulte că sunt îndeplinite condiţiile de fond, cerute de legea sa naţională, pentru încheierea căsătoriei;
Deci..la ce mai este necasara declaratia pe propia raspundere daca ambasada o sa ii elibereze o dovada care spune acelasi lucru?
@harietta: multumesc
Sus In jos
ance
Centura portocalie
Centura portocalie
ance


Posts : 66
Join date : 08/05/2010
Location : Timisoara

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 10:43 am

Referitor la:
- certificat de nastere: ai nevoie scos de la el la primarie (ai grija sa aibe toate stampilele necesare ca sa nu il intoarca cei de la Minister), legalizat la Ministerul de Externe si ambasada Romaniei in Liban. Pe cel al sotului meu era mentionat intr-o parte a certificatului daca are incheiata o casatorie pana in momentul de fata. La amb stampila lor e 50 euro (2010 Algeria). Cred ca, mai mult ca sigur, in Romania se poate elibera acest act la Ambasada lor.
- declaratia la notar o vei face si in prezenta unui translator daca viitorul sot nu stie limba romana (100 lei m-a costat in 2011 notar si translator-stampila)
- ultima dovada o iei de la ambasada asa cum spuneai si este un accept din partea statului sau privind casatoria lui in Romania si nu in Liban (eu asa o inteleg).
PS: tot ce ti-am mentionat mai sus este din experienta mea (in cazul tau poate sa difere - ma refer la certificatul de nastere, partea cu mentinea casatoriei ).
Inainte de a te prezenta la notar du-te la ambasada si scoate ultimul act.
Sus In jos
habibi_bibi




Posts : 13
Join date : 15/02/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 11:13 am

Merci..asa o sa fac. Eu cand am sunat la ambasada Libanului in Romania(nu prea am inteles bine ce a incercat sa explice domnisoara de acolo, pt ca nu vb bine romana iar eu nu vb araba:( ) dar dureaza dovada in jur de 30 de zile Sad ma gandesc ca daca numai dovada asta dureaza 30 de zile si poate mai sunt si alte acte care or sa dureze sa nu ne incadram in cele 90 de zile in care trebuie sa ne casatorim +acte ORI pt viza de reintregire + interviu. Am citit si intrebarile de la ORI, o sa incerc sa aduc cat mai multe dovezi.Dar pana acolo mai este drum lung.
Va mutumesc pt rabdare:)
Sus In jos
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Feb 15, 2011 1:45 pm

harietta a scris:
habibi_bibi a scris:
Buna, ma numesc Andreea si cautand infomatiile necesare pt casatoria cu un cetatean strain, am gasit forumul vostru.
Viitorul meu sot, nu este de nationalitate algeriana, este libanez musulman si discutiile voastre pe care le-am citit aici imi sunt de un real folos.
Am intrebat in stanga si dreapta despre actele necesare casatoriei aici, urmand ca sapt viitoare sa ma duc la ORI pt a duce actele necesare invitatiei. Invitatia o va face tatal meu dar am emotii Smile stiu exact ce acte am nevoie dar apoi vizita acasa, verificari..noi suntem de 2 ani impreuna, ne-am cunoscut aici, el fiind student la Politehnica dar a terminat facultatea si a trebuit sa se intoarca in Liban si din pacate permisul de sedere in scop d studii a expirat , tocmai de aceea vrem sa ne casatorim pt ca este f greu sa ai o relatie la distanta dupa ce 2 ani ai stat zi d zi impreuna. M-am luat cu vorba in loc sa pun intrebarile:P
aveti idee cam in cat timp primesc raspunsul d la ORI si in momentul cand el ajunge aici ce acte trebuie sa aduca cu el (pt casatorie)?
In alta ordine de idei..exact pasii care trebuiesc facuti sa ne incadram in cele 90 d zile ale vizei ..si daca stiti cumva daca el trebuie sa plece si sa revina cu : viza de reintregirea familiei, eu am auzit ca nu, ramane ca membru de familie al cetateanului roman.
va multumesc si continui sa citesc cu mare placere discutiile voastre iar daca am cu ce sa va ajut si eu , nu ezitati.
va pup
Bun venit si noroc
bun venit Habibi, si asteptam vesti bune! Smile
Sus In jos
habibi_bibi




Posts : 13
Join date : 15/02/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeVin Feb 18, 2011 2:36 am

Buna fetelor, revin in forta cu noi intrebari:P
Am tot vb cu prietenul meu si ma gandesc, pt ca toata lumea imi spune ca ar fi mai bine sa plec in Liban sa ne casatorim acolo si din cate am inteles ambasada Romaniei in Liban , se va ocupa sa obtin un certificat romanesc de casatorie in baza celui libanez. Dupa obtinerea lui, eu trebuie sa revin in Romania si ce am d facut si cam cat a durat la voi ?
Eu as vrea pana in septembrie sa avem actele sederii lui aici ca sa se poata in scrie la Master.
va pup si o zi frumoasa va doresc:*
Sus In jos
ance
Centura portocalie
Centura portocalie
ance


Posts : 66
Join date : 08/05/2010
Location : Timisoara

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeVin Feb 18, 2011 3:26 am

habibi_bibi a scris:
Buna fetelor, revin in forta cu noi intrebari:P
Am tot vb cu prietenul meu si ma gandesc, pt ca toata lumea imi spune ca ar fi mai bine sa plec in Liban sa ne casatorim acolo si din cate am inteles ambasada Romaniei in Liban , se va ocupa sa obtin un certificat romanesc de casatorie in baza celui libanez. Dupa obtinerea lui, eu trebuie sa revin in Romania si ce am d facut si cam cat a durat la voi ?
Eu as vrea pana in septembrie sa avem actele sederii lui aici ca sa se poata in scrie la Master.
va pup si o zi frumoasa va doresc:*
La mine a durat in jur de 2 luni pana sotul a venit in Romania (incluzand si inregistrarea casatoriei aici in Romania). Intr-o luna de la depunerea actelor pt reintregirea familiei viitorul tau sot va primi un raspuns iar in Romania va trebui sa stea in jur de 3 luni de la intrarea in tara pana sa primeasca cartea de rezidenta.
Iti recomand sa va ganditi si la intrarea cu viza de studii (ar fi mai usor in opinia mea) sau dc nu incearca sa suni la ambasada noastra din Liban si poate reusiti sa va casatoriti acolo.
Sus In jos
habibi_bibi




Posts : 13
Join date : 15/02/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeVin Feb 18, 2011 5:01 am

Ance , merci pt raspuns . In legatura cu casatoria la ambasada nu se poate pt ca se oficiaza casatorii la ambasada doar in cazul in care acestea nu intra in contradictie cu legea libaneza , adik in cazul meu viitorul sot are cetatenia libaneza si contravine legii .
Viza de studii este cam costisitoare pt noi fiind la inceput de drum, iar el a mai avut viza d studii, dar cu bursa . Vrem sa fim impreuna cat mai repede si incercam sa gasim solutia cea mai buna , nici sa nu ajungem sa ne cheltuim totate economiile Sad, ma gandesc ca daca plec pe la jumatatea lunii martie la el si ne casatorim , dupa 2 luni cum ai zis tu ar fi si el aici..si oricum trebuie sa asteptam sa faca inscrierea la master si primirea cartii de rezidenta..ca apoi sa ne intoarcem in Liban .
Eu simt ca imi pierd rabdarea , am ajuns sa visez seara numai acte, legalizari si alte prostii.
Sus In jos
ance
Centura portocalie
Centura portocalie
ance


Posts : 66
Join date : 08/05/2010
Location : Timisoara

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeVin Feb 18, 2011 6:19 am

habibi_bibi a scris:
Ance , merci pt raspuns . In legatura cu casatoria la ambasada nu se poate pt ca se oficiaza casatorii la ambasada doar in cazul in care acestea nu intra in contradictie cu legea libaneza , adik in cazul meu viitorul sot are cetatenia libaneza si contravine legii .
Viza de studii este cam costisitoare pt noi fiind la inceput de drum, iar el a mai avut viza d studii, dar cu bursa . Vrem sa fim impreuna cat mai repede si incercam sa gasim solutia cea mai buna , nici sa nu ajungem sa ne cheltuim totate economiile Sad, ma gandesc ca daca plec pe la jumatatea lunii martie la el si ne casatorim , dupa 2 luni cum ai zis tu ar fi si el aici..si oricum trebuie sa asteptam sa faca inscrierea la master si primirea cartii de rezidenta..ca apoi sa ne intoarcem in Liban .
Eu simt ca imi pierd rabdarea , am ajuns sa visez seara numai acte, legalizari si alte prostii.
Andreea, trebuie sa ai multa rabdare si calm caci aceste lucruri nu se rezolva batand din palme. Nu dispera, ia-o pas cu pas, nu gandi in ansamblu ci fiecare etapa in parte deoarece e dificil sa le dovedesti pe toate. Intreaba si intereseaza-te de tot ce e nevoie. In final vei vedea ca vei reusi.
Si repet nu dispera ca nu e atat de greu tot precum pare: sunt doar multe acte si multe formalitati, dar luate fiecare in parte pe categorii sunt o nimica toata.
Sus In jos
mihaela
Centura portocalie
Centura portocalie
mihaela


Posts : 114
Join date : 04/01/2011
Age : 38
Location : Algeria

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeVin Feb 18, 2011 1:09 pm

bine ai venit andreea (habibi)...vreau sa-ti spun ca si eu m-am casatorit in algeria...si daca te gandesti sa mergi in tara sotului pentru a te casatori ...te sfatuiesc ca mai intai sa-l pui pe viitorul tau sot sa intrebe la primarie cat o sa dureze pana o sa primiti aprobarea casatoriei (deoarece trebuie sa faceti un dosar...il depunti la primarie...apoi o sa mearga la politie pt a face o ancheta...si in final o sa mearga in capitala...din capitala o sa primiti raspunsul)...pe noi ne-a speriat putin deoarece ne spusese ca trebuie sa asteptam 6luni,insa am dat peste oameni minunati si am fost ajutati nespuns...asa ca am primit acea aprobare intr-o luna...nu stiu sigur cum este in Liban...insa nu strica sa te interesezi...multa bafta!
Sus In jos
habibi_bibi




Posts : 13
Join date : 15/02/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 11:32 pm

Buna fetelor! Nu am mai scris de ceva vreme , dar asta pt ca am vrut sa termin cu totul si sa va spun ca am reusit. I-am facut invitatia, relativ a fost destul de usor (norocul meu ca am avut pe cineva care sa ne ajute cu contul in banca), apoi in Liban a luat viza in 4 zile si a ajuns aici, unde imediat am inceput formalitatile pt casatorie, a fost ceva de alergat pt ca a fost nevoie de ceva acte si pt ambasada lui ca sa isi dea acordul pt casatoria aici cu mine. Am avut nevoie de ceva rabdare dar am reusit si pe 8 august ne-am casatorit si ieri am depus dosarul la Imigrari numai ca noi cand ne-am interesat inainte de 1 august (inainte sa iasa noua lege privind regimul strainilor in Rom) era vb de o taxa de 7 ron care s-a schimbat cu 247, doamna de acolo l-a pus sa semneze un angajament cum ca in 15 zile aduce chitanta si ne-a dat un biletel cum ca pe 16 sept sa vina sa ridice permisul de sedere iar daca va fi nevoie de interviu vom fi anuntati prin posta. Acum eu va intreb...la voi cum a fost, eu ma bucur ca doar intr-o luna ne ducem sa ridicam permisul dar...oare chiar nu va mai fi nevoie de interviu ?
Sus In jos
Icosium
Centura neagra
Centura neagra
Icosium


Posts : 1382
Join date : 31/07/2011
Age : 45
Location : Bucuresti

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 1:33 am

Felicitari si casa de piatra habibi_bibi., fericire si bucurii si multi mici snaponii

Nu scapati de interviu, cei de la ORI va vor anunta de el doar in 5 minute inaintea sosirii lor la voi acasa, deci va fi interviu surpriza.

Sa asteptati sa va puna niste intrebari foarte nesimtite si foarte foarte intime (ex: unele au fost intrebate si despre marimea penisului partenerului sau), sa vor uita si la periute dee dinti, la pijamalele, la pereche de papuci, o sa interebe si vecinii vostrii,..... deci sa asteptati la orice, ei justifica asta ca vor fi siguri ca nu-i vorba de o casatorie la alb.

Asa ca faceti temele acasa inaintea interviului.

Succes ;
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 2:21 am

atmanenjoy a scris:
Felicitari si casa de piatra habibi_bibi., fericire si bucurii si multi mici snaponii

Nu scapati de interviu, cei de la ORI va vor anunta de el doar in 5 minute inaintea sosirii lor la voi acasa, deci va fi interviu surpriza.

Sa asteptati sa va puna niste intrebari foarte nesimtite si foarte foarte intime (ex: unele au fost intrebate si despre marimea penisului partenerului sau), sa vor uita si la periute dee dinti, la pijamalele, la pereche de papuci, o sa interebe si vecinii vostrii,..... deci sa asteptati la orice, ei justifica asta ca vor fi siguri ca nu-i vorba de o casatorie la alb.

Asa ca faceti temele acasa inaintea interviului.

Succes ;
Buna Smile pai depinde in ce oras se face interviul...in orasele mari intradevar is nesimtiti mai ales in bucuresti...insa in aste mici sunt ok cel putin la mine au fost nu au pus intrebari de loc indecente au vb doar cu parinti mei ca cu ei stateam si atat Smile si ce ma mai intrebau pe mine,in rest au cerut sa vada unde isi tine hainele si astea de berberit atat.
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
habibi_bibi




Posts : 13
Join date : 15/02/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 8:00 am

Multumesc pt raspuns, nu -mi este teama de interviu, eu stiu c simt si asta nu imi poate lua nimeni..dar chiar vb cu cineva ca mai bine ar schimba interviul cu detectorul de minciuni....Smile)) macar asa sunt siguri ca nu dau gres in privinta unora..Razz. Sunt convinsa ca o sa fie ok ..
Ms si succes si voua !!!!
Sus In jos
Icosium
Centura neagra
Centura neagra
Icosium


Posts : 1382
Join date : 31/07/2011
Age : 45
Location : Bucuresti

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 8:20 am

Cu placere,

uite un caz (n-as vrea sa te sperii) dar in Romania este un algerian casatorit cu romanca si au un copil si nu i-au acordat viza, si a trebuit sa intre cu ei in proces prin tribunale (a durat 3 ani).

Si vezi ca nu-i vorba doar de un interviu, dar vor cauta si obiecte care ( conform ei) vor dovedi ca locuiti impreuna .

Sunt sigur ca o sa fie bine pentru voi

Succes

Sus In jos
Ad0ra




Posts : 14
Join date : 08/07/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMier Aug 17, 2011 9:07 am

Andreea am si eu o intrebare,daca 2 ani ati locuit impreuna,de ce nu v-ati casatorit?De ce el a plecat si acum vrea sa revina sa se casatoreasca,intrebarea asta o sa oa puna si cei de la ORI sau politie ,nu te-ai intrebat de ce in 2 ani de zile nu a legalizat relatie,daca mai este si musulman ,ce fel de musulman este daca a avut relatii cu tine fara casatorie,eu cred ca nu e tocmai serios ,ar trebui sa fi mai atenta cu casatoria
Sus In jos
habibi_bibi




Posts : 13
Join date : 15/02/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeJoi Aug 18, 2011 9:36 am

Intrebarile sunt foarte bune si bine intemeiate, suntem pregatiti sa raspundem la ele ,inclusiv cu dovezi. Stiam ce ne asteapta si mentalitatea oamenilor nu o poti schimba. Nu inteleg de ce nimeni nu poate crede ca o relatie mixta poate reusi si sentimentele sunt serioase.
Va multumesc pt intelegere si o seara frumoasa.
Sus In jos
Icosium
Centura neagra
Centura neagra
Icosium


Posts : 1382
Join date : 31/07/2011
Age : 45
Location : Bucuresti

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeJoi Aug 18, 2011 12:57 pm

e o intrebarea buna " De ce o casatorie mixta intre musulman si cristina 80% se termina cu un esec ?" in curand vom posta un topic special pentru asta ca astept ceva statistice oficiale

Cu bine
Sus In jos
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeJoi Aug 18, 2011 3:03 pm

atmanenjoy a scris:
e o intrebarea buna " De ce o casatorie mixta intre musulman si cristina 80% se termina cu un esec ?" in curand vom posta un topic special pentru asta ca astept ceva statistice oficiale

Cu bine
Hey Atman, dar de ce sa nu facem un topic mai pozitiv? Smile Uite, un caz concludent este Maha, care este casatorita de 10 ani cred, daca nu ma insel.... ; mereu trebuie sa privim partea proasta a lucrurilor?
Iar referitor la intrebare, sincer cred ca depinde de cat este fiecare dispus sa lase de la el pentru celalalt, si cred ca depinde si de cat de mult vor cei 2 sa faca sa le mearga bine casnicia. Sincer? Nu cred ca religia este adevaratul motiv... astea ar fi scuze din punctul meu de vedere, caci, rata divorturilor este mare in randul crestinilor, cat si alte religii... deci... cred ca astept un alt motiv Wink , nicidecum religia.
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeJoi Aug 18, 2011 4:50 pm

aly a scris:
atmanenjoy a scris:
e o intrebarea buna " De ce o casatorie mixta intre musulman si cristina 80% se termina cu un esec ?" in curand vom posta un topic special pentru asta ca astept ceva statistice oficiale

Cu bine
Hey Atman, dar de ce sa nu facem un topic mai pozitiv? Smile Uite, un caz concludent este Maha, care este casatorita de 10 ani cred, daca nu ma insel.... ; mereu trebuie sa privim partea proasta a lucrurilor?
Iar referitor la intrebare, sincer cred ca depinde de cat este fiecare dispus sa lase de la el pentru celalalt, si cred ca depinde si de cat de mult vor cei 2 sa faca sa le mearga bine casnicia. Sincer? Nu cred ca religia este adevaratul motiv... astea ar fi scuze din punctul meu de vedere, caci, rata divorturilor este mare in randul crestinilor, cat si alte religii... deci... cred ca astept un alt motiv Wink , nicidecum religia.
Sunt de acord cu tine Aly Smile si noi facem 4 ani de acuma de cand suntem impreuna si de casatorie vreo 3...Smile) bine nu sunt asa multi dar e un inceput si am rezistat prin multe si inshallah o sa rezistam prin toate impreuna Smile oricum mai avem cazuri de cupluri casatorite...acuma vb de romance si algerieni ca na eu cu ele sunt familiara si sa stii ca au ani buni de casatorie si sunt tot impreuna Smile
Hai ca ma duc sa mananc ca trece ora si apoi ma uit la soare./...Smile)
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeJoi Aug 18, 2011 5:19 pm

Mult inainte Andreea, si inchallah, sa trece-ti cu bine peste toate! Daca este rabdare si bunavointa, restul vine de la sine!Smile
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeJoi Aug 18, 2011 5:36 pm

aly a scris:
Mult inainte Andreea, si inchallah, sa trece-ti cu bine peste toate! Daca este rabdare si bunavointa, restul vine de la sine!Smile
Asa este cu un pic de rabdare se face totul Smile inshallah o sa fie bine Smile poate si mai bine cine stie :)ok ma duc sa dorm noapte buna...maine ma duc la munca(adica azi in 4 ore ) Smile)
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
mihaela
Centura portocalie
Centura portocalie
mihaela


Posts : 114
Join date : 04/01/2011
Age : 38
Location : Algeria

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 2:07 pm

aly a scris:
atmanenjoy a scris:
e o intrebarea buna " De ce o casatorie mixta intre musulman si cristina 80% se termina cu un esec ?" in curand vom posta un topic special pentru asta ca astept ceva statistice oficiale

Cu bine
Hey Atman, dar de ce sa nu facem un topic mai pozitiv? Smile Uite, un caz concludent este Maha, care este casatorita de 10 ani cred, daca nu ma insel.... ; mereu trebuie sa privim partea proasta a lucrurilor?
Iar referitor la intrebare, sincer cred ca depinde de cat este fiecare dispus sa lase de la el pentru celalalt, si cred ca depinde si de cat de mult vor cei 2 sa faca sa le mearga bine casnicia. Sincer? Nu cred ca religia este adevaratul motiv... astea ar fi scuze din punctul meu de vedere, caci, rata divorturilor este mare in randul crestinilor, cat si alte religii... deci... cred ca astept un alt motiv Wink , nicidecum religia.
Aly are dreptate, rata divorturilor a crescut in general si nu cred ca religia a avut o mare influenta in luarea acestei decizii...cel putin aceasta e opinia mea.
Sus In jos
irinuca




Posts : 9
Join date : 11/08/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 8:58 am

buna andreea .....in legatura cu durata primirii raspunsului pt invitatie ....durata maxima este de 60 de zile....dar eu am primit-o in 5 saptamini,sfatul meu este sa incepi sa insisti dupa 4 saptamini,deoarece nu prea te anunta cand e gata ,iar invitatia are valabilitate doar 30 de zile de la data aprobarii...multa bafta....cu invitatia nu e stres o sa o primesti...cu viza e marea problema ...nici al meu nu a obtinu-o inca....
Sus In jos
some body
Centura neagra
Centura neagra
some body


Posts : 1160
Join date : 02/10/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeJoi Noi 03, 2011 11:18 am

Cine stie ce acte trebuie exact sa te casatoresti in Romania cu un algerian?
va multumesc cami!
romani + alg
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeJoi Noi 03, 2011 12:15 pm

tzuky83 a scris:
Cine stie ce acte trebuie exact sa te casatoresti in Romania cu un algerian?
va multumesc cami!
romani + alg
Sa vad daca mai am scrisoarea primita de la primarie si iti spun Smile o atasez aici Wink
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeJoi Noi 03, 2011 12:30 pm

Din pacate cred ca a ramas acasa la ai mei Sad nu o am in dosarul cu acte.
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
loredana
Centura alba
Centura alba
loredana


Posts : 138
Join date : 17/03/2011
Location : Bucuresti

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeJoi Noi 03, 2011 12:56 pm

Buna Cami,

iti spun eu ce iti trebuie
El:
certificat nastere original apostilat de ministerul lui de externe, supralegalizat de ambasada Romaniei din Alger, si supralegalizat la Bucuresti la ministerul nostru de externe
certicat de celibat/cutuma, il poate lua din Algeria dar trebuie stampilat (legalizat la ambasada Algeriei din Bucuresti
pasaport si viza valabile
toate trebuiesc traduse si legalizate in romana (copiile si originalele trebuiesc avute impreuna)
O declaratie notariala (data in prezenta unui traducator din acer sa rezulte ca se indeplinesc conditiile de fond cerute de legea romana si nu exista nici un impediment pentru incheierea casatoriei in Romania si in care sa declare si numele pe care il va purta dupa casatorie)
Tu:
act de identitate (copie plus original)
certificat nastere (copie si oroginal)
sentita de divort sau deces daca este cazul
aceiasi declaratie notariala ca si el
Cu toate aceste acte se merge la starea civila, ei le verifica iar daca e ok va vor spune sa veniti si cu certificatele prenuptiale (analizele medicale)
Din momentul in care le aveti(sunt valabile 14 zile) va intoarceti la starea civila, le depuneti impreuna cu un nou set de declaratii de casatorie (se completeaza acolo) si in 10 zile va casatoriti!
Bafta multa!
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeVin Noi 04, 2011 4:28 am

Si nu uita de analizele medicale Smile
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeVin Noi 04, 2011 5:48 am

woooooooooooow Tzuky, reusesti sa il aduci in tara? cuuuuuuuuuuuuum????????????
Bafta multa deget ok
Sus In jos
some body
Centura neagra
Centura neagra
some body


Posts : 1160
Join date : 02/10/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeVin Noi 04, 2011 7:15 am

Multumesc Andreea,Lore si Aly pt ajutor ,uite eu am fost la primarie la casatorii sa intreb acolo in birou erau 6 toate niste babe plictisite(scuze)care nici nu vroiau cel putin sa se sinchiseasca sa imi raspunda si una zice colega care se ocupa cu strainii e plecata la Mall sa oficieze casatorii veniti luni si m-a expediat,era vineri si am iesit afara si eram nervoasa si deotata mi-am zis mie stai stai ca astea toate lucra la casatorii si trebuie sa stie ce naiba,am sunat la prietena mea care acum sta la mine si am zis ea zice intoarcete inapoi nu te urca in tramvai ca sun eu ca o cunosc pe sefa lor ca ea cu jumate de an inainte lucrase la primarie dar sau structurat...,ma suna inapoi si imi zice dute inautru ca te asteapta si intreaba de domana....si asa am facut si i-am zis ca ma intereseaza acte pentru casatorie cu algerian si a intrebat cine din voi are lista cu tarile si cine credeti ca avea lista?chiar hoasca aia batrana care m-a refuzat a facut o fata cand m-a vazut cu sefa ei,i-a dat o lista pe care nu era scrisa ALGERIA si imi zice cred ca aceleasi acte ca la orice straini doar ca nu stim ce trebuie la certificatul de celibat al lui apostila de la ambasada romaniei din algeria sau supralegalizare ca nu se pot amandoua,apoi le intreaba pe toate din birou si toate dadeau din umeri doar una a zis poate poate supralegalizare dar dati telefon la ambasada lor la bucuresti si interesati-va.Asa stiam si eu sa dau telefon dar daca ei sant organele indreptatite sa te lamureasca de ce naiba nu o fac si tine toate babele care trebuiau sa iasa de mult la pensie acolo si alti tineri pregatiti cu studii nu au loc de munca stiu stiu ca o sa ziceti ca sant rea acum dar credeti-ma ca vecina prietenei mele lucra la primarie si nu vrea sa iasa la pensie cu toate ca trebuia sa plece de mult pentru ca are salar mare si pile multe,asa m-a enervat treaba asta ca imi venea sa le zic vreo doua pai daca nu stiti dati voi telefon si intrebati ca voi trebuie sa ma lamuriti,vai si amar de birocratia asta ooooffffff si cate or sa mai fie ...
Aly peste 10 zile trebuie sa vina raspunsul de la ambasada daca ii da viza sau nu ca vine la Master,doar asa am reusit ca el mai are un master facut acolo dar am incercat cu invitatie si mi-a venit respins cica foloseste romania ca tara de tranzit sa fuga in alte tari si cand am vrut sa merg in audienta la seful lor cel mare a zis ca nu se poate face audienta acolo ca nu exista asa ceva,cum domnule se poate asa ceva daca eu vreau sa ma casatoresc nu pot sa imi chem viitorul sot aici sa ne casatorim sau in vizita si a zis nuuuu,pai ce imi distrugeti viitorul sa nu ma pot casatorii ca voi credeti ca el fuge,nu avea rost ca nu ajungeam nici unde ....asa ca sant dezamagita de multe....si sant sigura ca stiti si voi toate astea
va pup si va multumesc mult Cami!
romani + alg
Sus In jos
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 1:12 am

tzuky83 a scris:
Multumesc Andreea,Lore si Aly pt ajutor ,uite eu am fost la primarie la casatorii sa intreb acolo in birou erau 6 toate niste babe plictisite(scuze)care nici nu vroiau cel putin sa se sinchiseasca sa imi raspunda si una zice colega care se ocupa cu strainii e plecata la Mall sa oficieze casatorii veniti luni si m-a expediat,era vineri si am iesit afara si eram nervoasa si deotata mi-am zis mie stai stai ca astea toate lucra la casatorii si trebuie sa stie ce naiba,am sunat la prietena mea care acum sta la mine si am zis ea zice intoarcete inapoi nu te urca in tramvai ca sun eu ca o cunosc pe sefa lor ca ea cu jumate de an inainte lucrase la primarie dar sau structurat...,ma suna inapoi si imi zice dute inautru ca te asteapta si intreaba de domana....si asa am facut si i-am zis ca ma intereseaza acte pentru casatorie cu algerian si a intrebat cine din voi are lista cu tarile si cine credeti ca avea lista?chiar hoasca aia batrana care m-a refuzat a facut o fata cand m-a vazut cu sefa ei,i-a dat o lista pe care nu era scrisa ALGERIA si imi zice cred ca aceleasi acte ca la orice straini doar ca nu stim ce trebuie la certificatul de celibat al lui apostila de la ambasada romaniei din algeria sau supralegalizare ca nu se pot amandoua,apoi le intreaba pe toate din birou si toate dadeau din umeri doar una a zis poate poate supralegalizare dar dati telefon la ambasada lor la bucuresti si interesati-va.Asa stiam si eu sa dau telefon dar daca ei sant organele indreptatite sa te lamureasca de ce naiba nu o fac si tine toate babele care trebuiau sa iasa de mult la pensie acolo si alti tineri pregatiti cu studii nu au loc de munca stiu stiu ca o sa ziceti ca sant rea acum dar credeti-ma ca vecina prietenei mele lucra la primarie si nu vrea sa iasa la pensie cu toate ca trebuia sa plece de mult pentru ca are salar mare si pile multe,asa m-a enervat treaba asta ca imi venea sa le zic vreo doua pai daca nu stiti dati voi telefon si intrebati ca voi trebuie sa ma lamuriti,vai si amar de birocratia asta ooooffffff si cate or sa mai fie ...
Aly peste 10 zile trebuie sa vina raspunsul de la ambasada daca ii da viza sau nu ca vine la Master,doar asa am reusit ca el mai are un master facut acolo dar am incercat cu invitatie si mi-a venit respins cica foloseste romania ca tara de tranzit sa fuga in alte tari si cand am vrut sa merg in audienta la seful lor cel mare a zis ca nu se poate face audienta acolo ca nu exista asa ceva,cum domnule se poate asa ceva daca eu vreau sa ma casatoresc nu pot sa imi chem viitorul sot aici sa ne casatorim sau in vizita si a zis nuuuu,pai ce imi distrugeti viitorul sa nu ma pot casatorii ca voi credeti ca el fuge,nu avea rost ca nu ajungeam nici unde ....asa ca sant dezamagita de multe....si sant sigura ca stiti si voi toate astea
va pup si va multumesc mult Cami!
romani + alg

Oof of... sa stii ca si eu m-am lovit de sictireala celor de la primarie, cand am schimbat certificatul de nastere, si ce m-a impresionat, a fost faptul ca era o tipa pana in 38 de ani, insa... ma repet, era plictisita, aroganta.... etc... tot ce ii trebuie unui functionar public! Din nefericire, eu nu am nervii asa de tari si i-am zis vre-o doua, mama mea care era cu mine nu stia pe ce usa sa ma scoata afara hihidinti , insa am reusit sa o fac pe respectiva sa se inroseasca, fara sa imi poata raspunde la atacurile mele verbale, caci o suportasem 5 minute, sa o las sa mature cu mine pe jos! Se facuse asa liniste in birou hihidinti , dar ideea este ca m-am racorit hihidinti
Sus In jos
tania
Centura alba
Centura alba
tania


Posts : 142
Join date : 11/09/2011
Age : 46
Location : oradea

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 1:40 am

fetelor inseamna ca eu ma pot considera o norocoasa....eu una cand m-am prezentat la primarie din acelas motiv ca si cami (vroiam sa stiu de ce acte am nevoie pt casatorie)am dat peste o domisoara f amabila care mi-a pus la dispozitie toate informatiile necesa ,ba mai mult s-a chiar documentat sa fie sigura ca nu imi da informatii eronate...chiar mi-a si notat totul pe foaie ca nu care cumva sa uit..... a fost fff amabila si draguta chiar si pe mine m-a surprins....
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 2:19 am

Bai si eu din fericire am intalnit oameni cat de cat ok la primarie aia mi-au trimis acasa de fapt o scrisoare in care erau actele dar din pacate nu o am cu mine...Si eu sunt la fel aly tac cat tac dar si cand ma enervez.....asa ma enervat zilele trecute unu in magazin am tacut eu da cand am plecat i-am zis vreo 2 Smile))
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
some body
Centura neagra
Centura neagra
some body


Posts : 1160
Join date : 02/10/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 9:29 am

Bravo Andreea bine i-ai zis nici eu nu iert nimic,tac tac sa vad dar cand ma ataca sau nervii sant intinsi la maxim izbucnesc si vulcanul Vezuviu e nimic pe langa mine,tu Tania esti norocoasa , dar daca stii scrie-mi si mie aici daca trebuie apostila de la ambasada Romaniei sau doar supralegalizare ca tot nu am aflat.

SAHA FTOREK pentru toata lumea
romani + alg
Sus In jos
loredana
Centura alba
Centura alba
loredana


Posts : 138
Join date : 17/03/2011
Location : Bucuresti

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 9:43 am

Buna Cami,
daca te uiti cu atentie in lista de acte pe care ti-am scris-o eu ai sa vezi ca certificatul lui de nastere trebuie sa aiba 3 stampile: Ministerul lor de afaceri externe, Ambasada noastra din Alger si Ministerul nostru de afaceri externe....am lista luata de la starea civila...si cunosc acolo pe cineva..
Seara frumoasa!
Sus In jos
tania
Centura alba
Centura alba
tania


Posts : 142
Join date : 11/09/2011
Age : 46
Location : oradea

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 10:03 am

cami iti voi spune ce mi-au spus mie la primarie...deci el are nevoie de certificatul de nastere supralegalizat in tara de provenienta ,certificatul de celibat....aici merge la ambasada algeriei si obtine certificatul de cutuma si dupa aceea merge la ministerul afacerilor externe de la noi pt supralegalizare...dosarul mai trebuie sa cuprinda si declaratia notariala din partea viitorilr soti din care sa rezulte ca indeplinesc conditiile necesare incheierii casatoriei in romania....
Sus In jos
some body
Centura neagra
Centura neagra
some body


Posts : 1160
Join date : 02/10/2011

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeSam Noi 05, 2011 10:58 am

Multumesc la amandoua pentru raspuns o sa ii zic sa vezi cand aude iar se ia cu mainile de cap ca s-a saturat sa tot umble si sa faca acte doamne doamane nu se mai termina odata cosmarullll hhhhhhhh
romani + alg
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Ian 01, 2013 7:47 am

buna ziua.Va doresc un An Nou mai bun si plin de realizari.Am o problema care efectiv nu mai stiu unde sa ma adresez.De 1 an de zile corespondez cu un cetatean algerian,au fost doua incercari de a-l aduce in tara ,dar fara rezultat.Am fost chiar si in audienta la autoritatile romane deoarece motivul lor a fost sub orice critica - nu se poate deoarece v-ati cunoscut pe o retea de socializare-o banalitate.Chiar le-am spus de unde atata grija de cetateanul roman?Este hotararea mea ,el dorea sa vina sa-mi cunoasca familia asa mi se pare normal intr-o lume civilizata.{da,am spus lume civilizata,dar nu cred ca in romania exista asa ceva}El doreste sa vina in martie ca turist-exista vreo sansa?adica sa-si faca rezervare la un hotel din romania plus celelalte documente.Trebuie in acest caz o invitatie din partea mea ,daca el spune ca vine ca turist si se cazeaza la o unitate hoteliera? Am hotarat ca daca si de aceasta data nu se poate sa merg la el sa ne casatorim la ambasada-pentru ca efectiv aceasta birocratie din romania asta doreste.Practic pleci necasatorita si revii la familia ta casatorita pt ca asa doresc cei de aici.Va rog sa ma ajutati cu un sfat,va multumesc.
Sus In jos
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Ian 01, 2013 8:04 am

odetteene a scris:
buna ziua.Va doresc un An Nou mai bun si plin de realizari.Am o problema care efectiv nu mai stiu unde sa ma adresez.De 1 an de zile corespondez cu un cetatean algerian,au fost doua incercari de a-l aduce in tara ,dar fara rezultat.Am fost chiar si in audienta la autoritatile romane deoarece motivul lor a fost sub orice critica - nu se poate deoarece v-ati cunoscut pe o retea de socializare-o banalitate.Chiar le-am spus de unde atata grija de cetateanul roman?Este hotararea mea ,el dorea sa vina sa-mi cunoasca familia asa mi se pare normal intr-o lume civilizata.{da,am spus lume civilizata,dar nu cred ca in romania exista asa ceva}El doreste sa vina in martie ca turist-exista vreo sansa?adica sa-si faca rezervare la un hotel din romania plus celelalte documente.Trebuie in acest caz o invitatie din partea mea ,daca el spune ca vine ca turist si se cazeaza la o unitate hoteliera? Am hotarat ca daca si de aceasta data nu se poate sa merg la el sa ne casatorim la ambasada-pentru ca efectiv aceasta birocratie din romania asta doreste.Practic pleci necasatorita si revii la familia ta casatorita pt ca asa doresc cei de aici.Va rog sa ma ajutati cu un sfat,va multumesc.

Buna Odette si la multi ani!
Incerca sa vorbesti cu un avocat ca sa il aduci in Romania! Daca il aduci in Romania cu invitatie de la tine, va trebui sa doarma la tine nu in hotel; acum nu mai stiu care sunt procedurile in Romania, insa un avocat te va ajuta zic eu, sa faci invitatia. Casatoria acolo nu se poate oficia la ambasada romana din Algeria, caci tocmai acum asta fac si eu acum, trec prin "sita"autoritatilor algeriene cu casatoria. Dupa ce s-a oficiat casatoria in Algeria, se va transcrie la Ambasada Romana, ca sa poate fi recunoscuta si in Romania. Este drum lung si anevoios, si nevoie de multe acte, si rabdare cu carul. Ma repet, incearca sa iti iei un avocat. Este o fata aici pe forum care a adus "algerianul" aici, si cunosc personal o alt persoana care a apelat la avocat pt asta!
Bafta si sa ne tii la curent! deget ok

Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitimeMar Ian 01, 2013 10:40 pm

buna dimineata,iti multumesc mult pentru ajutor.eu i-am facut invitatie dar raspunsul a fost,,se respinge intr-ucat nu exista certitudinea ca cetateanul algerian va parasi teritoriul romaniei la termen''.Dupa ce am primit raspunsul i-am intrebat de ce mai exista acea rubrica in care se prevede ca in acest caz voi plati eu in caliatate de invitat taxele de repatriere?Nu au dat nici un raspuns,s-au prevalat ulterior de motivul ca ne-am cunoscut pe un site de socializare si faptul ca nu ne-am vazut niciodata.nu am putut minti despre acest lucru deoarece nu puteam justifica ca ne-am intalnit-el sau eu nu aveam vreo viza pe acest teritoriu.Ulterior un prieten de la o agentie mi-a spus sa incerce sa vina cu viza turistica,el ocupandu-se de,, cazare''la un hotel-dar el va locui la mine-nu il costa nimic ,,cazarea fiind fictiva''.El doreste sa-mi cunoasca familia apoi vom pleca la termen in Algeria la familia lui.El imi spune mereu sa stau linistita ca se vor rezolva problemele,dar eu numai rezist-autoritatile romane sunt sub orice critica,dintr-o data se ocupa de integritatea cetateanului........Indiferent de proceduri iti trebuie aprobarea celor de ORI-eu am incercat dar au respins invitatia.Iti doresc o zi buna.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Casatorie in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Casatorie in Romania   Casatorie in Romania Icon_minitime

Sus In jos
 
Casatorie in Romania
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania
» Romania
» Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANI IN ALGERIA :: Juridic-
Mergi direct la: