ROMANI IN ALGERIA
<center><embed FlashVars="bt=BUN+VENIT+PE+FORUM+ &cl=rainbow" src="https://i93.photobucket.com/albums/l80/bigrollerdave/flash/sign.swf" quality="high" wmode="transparent" bgcolor="#000000" width="380" height="50" name="blipsy-sign" align="middle" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></embed><br>Click here for <a href="http://www.completemyspace.com">Myspace Layouts</a></center>
ROMANI IN ALGERIA
<center><embed FlashVars="bt=BUN+VENIT+PE+FORUM+ &cl=rainbow" src="https://i93.photobucket.com/albums/l80/bigrollerdave/flash/sign.swf" quality="high" wmode="transparent" bgcolor="#000000" width="380" height="50" name="blipsy-sign" align="middle" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></embed><br>Click here for <a href="http://www.completemyspace.com">Myspace Layouts</a></center>
ROMANI IN ALGERIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


INFORMATII DIVERSE DESPRE ALGERIA
 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Ultimele subiecte
» casatorie pe baza cerificatului de nastere
Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeJoi Sept 22, 2016 6:57 am Scris de Zinab

» Muzica
Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeMar Ian 06, 2015 9:36 am Scris de Latcu Nicoleta

» ANIVERSARI
Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeMier Dec 24, 2014 3:20 am Scris de laura2geo

» casatoria la ambasada romaniei din algeria
Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeSam Dec 20, 2014 7:52 am Scris de Batbut

» ce stiti despre casatoria in tunisia
Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeDum Noi 23, 2014 6:33 am Scris de laura2geo

» invitatie de vizita
Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeMier Oct 22, 2014 11:11 pm Scris de Kambej

» Geniu de Stiinta Roman - Realizarea Imposibilului
Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeMar Oct 21, 2014 3:28 pm Scris de Vizitator

» Acte necesare casatoriei in Algeria
Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeLun Sept 22, 2014 4:13 pm Scris de M Cherifi

» Brasov
Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeMier Sept 10, 2014 6:44 am Scris de M Cherifi

Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Forum
counter
Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Labels=0
Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
translate
flag

 

 Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
ance
Centura portocalie
Centura portocalie
ance


Posts : 66
Join date : 08/05/2010
Location : Timisoara

Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Empty
MesajSubiect: Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania   Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeJoi Feb 17, 2011 6:09 am

Exista in Romania Centre de Informare a Strainilor (CIS) pentru a sprijini integrarea in Romania. In aceste centre exista consilieri cu experienta in domeniul asistentei sociale, gata sa iti raspunda intrebarilor tale si sa te ajute in rezolvarea problemelor pe care le intampini.Vei putea discuta situatia ta si vei primi consiliere personalizata si informatii adaptate nevoilor tale.
Vizitand CIS vei afla ce drepturi ai si ce servici poti beneficia ca migrant in Romania.
- Dreptul la un loc de munca: vei avea mai multe sanse sa iti gasesti un loc de munca;
- Dreptul la o locuinta: vei afla care sunt posibilitatile si conditiile pentru obtinerea unei locuinte;
- Dreptul la asistenta medicala, asistenta sociala si asigurari sociale: vei afla cum poti avea acces la asistenta medicala, la sistemul public de pensii, la alte drepturi de asigurari sociale si la sistemul national de asistenta sociala;
- Dreptul la educatie: vei afla cum poti obtine recunoasterea diplomelor si atestarea studiilor si calificarilor din tara de origine. vei afla cum iti poti inscrie copiii la gradinita;
- Dreptul la servicii de acomodare culturala si invatarea limbii romane: vei afla ce servicii de acomodare culturala si invatarea limbii romane sunt disponibile la nivel local.
In Romania sunt 15 centre CIS deschise in: Bucuresti, Bacau, Brasov, Buzau, Cluj, Constanta, Craiova, Galati, Iasi, Pitesti, Sibiu, Suceava, Tg Mures si Timisoara.
Este un proiect finantat de Uniunea Europeana.
Sus In jos
ance
Centura portocalie
Centura portocalie
ance


Posts : 66
Join date : 08/05/2010
Location : Timisoara

Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania   Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeJoi Feb 17, 2011 6:15 am

La centrele CIS intra si Ploiesti...l-am omis din greseala
Sus In jos
hajer
Centura neagra
Centura neagra
hajer


Posts : 521
Join date : 19/12/2010
Age : 37
Location : bucuresti

Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania   Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeJoi Feb 17, 2011 8:10 am

deget ok
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania   Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeSam Feb 26, 2011 4:42 am

Daca tot e vb de integrarea lor cand snt aici...ma gandeam sa va dau cateva idei ca sa aveti o cateva ponturi...
Aveti grija la alimentatia lui deoarece musulmanii nu au voie sa consume carne care este haram adica nu este binecuvantata inainte de taierea ei, singura carne de pui care se gaseste halal(permis) in ro este cea de la compania Agricola Clarasi care are ambalaj albastru cu rosu si scrie in araba halal Smile o sa vedeti pe ambalaj o semiluna rosie Smile, am inteles ca mai este si Transavia insa nu am vazut sa scrie pe ea halal si na...
Acestea se gadesc in magazinele Selgros si Carffour.
Va recomand sa cititi mereu ingredientele inainte de a le da ceva sa serveasca deoarece pot contine alcool si nu este permin nici macar in cea mai infima cantitate.
Aveti grija la gelatina deoarece este facuta din porc si nu are voie, daca vreti sa faceti ceva cu gelatina este de la Dr.Oetker produs vegetarian care e ok.
Nu le dati mezeluri pentru ca nu sunt halal si nici prajituri din comert pentru ca pot contine alcool (ma refer la chestii gen savarine etc)


Daca vor sa invete romana cat de cat...le recomand sa caute situl livemocha si acolo sunt cursuri in toate limbile...daca sunt ambitiosi o sa invete romana ca ii mai ajutati si voi Smile

Cam atat nu mai am idei pe ziua de azi Smile
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania   Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeSam Feb 26, 2011 1:31 pm

in legatura cu limba romana Andreea, bag mana in foc, ei pot invata mult mai repede romana decat noi araba! in special cei care vorbesc si araba! asta e testata pe Rachid! hihidinti
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania   Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeSam Feb 26, 2011 1:48 pm

Smile e bun asa
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania   Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeSam Feb 26, 2011 3:45 pm

Mai Andreea, uitandu-ma pe aici, pe forum... imi tot sare in ochi titlul la topicul asta, si... sa in sinea mea, ma tot intreb de aici, din Spania, unde hai sa spun ca viata este "altfel", poate ceva mai usoara, mai placuta, chiar daca se munceste pana la epuizare, difrenta este ca exista o satisfactie la salariu... etc... si uite asa ma intreb (sa revin la subiect), oare, cei de acasa, din Romania, "ISI MAI POT GASI LOCUL " in Romania????? este asa de http://i183.photobuc sa vad cum toata lumea face tot ce este posibil sa plece din tara! OOOOOOOOOOOOOOf! http://i183.photobuc
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania   Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeDum Feb 27, 2011 1:18 am

Mai aly depinde...ce sa iti zic nu e lux ce poti face aici e supravietuire dar peste tot este la fel numai ca in alte conditii de trai...la urma urmei eu ce am zis mai sus se aplica la toate tarile chiar daca apoi lumea pleaca in fr it spania etc...Smile
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
Vizitato
Vizitator




Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania   Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeDum Feb 27, 2011 1:45 am

stie cineva in suceava unde este acest centru? va rog mult...multumesc
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania   Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeDum Feb 27, 2011 1:49 am

beldjilali carmen a scris:
stie cineva in suceava unde este acest centru? va rog mult...multumesc
Nici eu nu stiu unde este in BC:( am cautat si pe net si nici o info Sad asta e
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
Vizitato
Vizitator




Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania   Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeDum Feb 27, 2011 7:34 am

am cautat si eu pe net si nik....cand deschizi pagina iti da altceva ....
Sus In jos
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania   Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeDum Feb 27, 2011 11:21 am

Admin Handreea a scris:
Mai aly depinde...ce sa iti zic nu e lux ce poti face aici e supravietuire dar peste tot este la fel numai ca in alte conditii de trai...la urma urmei eu ce am zis mai sus se aplica la toate tarile chiar daca apoi lumea pleaca in fr it spania etc...Smile
stiu Andreea, dar vezi tu? ce ma intristeaza mai tare, este ca, probabil ca in Romania daca vrei sa te relaxezi putin, trebuie sa strangi cureaua destul de tare cu ceva timp inainte, sa renunti probabil la ceva lucruri... etc! nu spun, ca si aici ar fi la fel... dar, nu ma ingrijoreaza ziua de maine... si asta ajuta moralul foarte mult! Sad nici aici nu est lux, dar, oooof! de multe ori parca urasc Romania, sau mai bine zis pe cei care o conduc, caci ne fac sa plecam departe de casa... ; imi este dor de casa, de failie, prieteni.. de tot si toate, dar acolo, nu pot face ce fac aici! pe mine ma inspaimanta preturile la toate in Romania, multe imi par mai scumpe ca aici! lacrima balta mda... o tara frumoasa, condusa de o mana de "......", nu am sa spun cuvantul ca nu este chiar adecvat...!
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania   Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitimeDum Feb 27, 2011 11:46 am

aly a scris:
Admin Handreea a scris:
Mai aly depinde...ce sa iti zic nu e lux ce poti face aici e supravietuire dar peste tot este la fel numai ca in alte conditii de trai...la urma urmei eu ce am zis mai sus se aplica la toate tarile chiar daca apoi lumea pleaca in fr it spania etc...Smile
stiu Andreea, dar vezi tu? ce ma intristeaza mai tare, este ca, probabil ca in Romania daca vrei sa te relaxezi putin, trebuie sa strangi cureaua destul de tare cu ceva timp inainte, sa renunti probabil la ceva lucruri... etc! nu spun, ca si aici ar fi la fel... dar, nu ma ingrijoreaza ziua de maine... si asta ajuta moralul foarte mult! Sad nici aici nu est lux, dar, oooof! de multe ori parca urasc Romania, sau mai bine zis pe cei care o conduc, caci ne fac sa plecam departe de casa... ; imi este dor de casa, de failie, prieteni.. de tot si toate, dar acolo, nu pot face ce fac aici! pe mine ma inspaimanta preturile la toate in Romania, multe imi par mai scumpe ca aici! lacrima balta mda... o tara frumoasa, condusa de o mana de "......", nu am sa spun cuvantul ca nu este chiar adecvat...!
Asa e aly nu te contrazic ...sunt total de acord Sad e http://i183.photobuc dar na ce sa ii faci?
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
Continut sponsorizat





Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Empty
MesajSubiect: Re: Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania   Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania Icon_minitime

Sus In jos
 
Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANI IN ALGERIA :: Romania-
Mergi direct la: