ROMANI IN ALGERIA
<center><embed FlashVars="bt=BUN+VENIT+PE+FORUM+ &cl=rainbow" src="https://i93.photobucket.com/albums/l80/bigrollerdave/flash/sign.swf" quality="high" wmode="transparent" bgcolor="#000000" width="380" height="50" name="blipsy-sign" align="middle" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></embed><br>Click here for <a href="http://www.completemyspace.com">Myspace Layouts</a></center>
ROMANI IN ALGERIA
<center><embed FlashVars="bt=BUN+VENIT+PE+FORUM+ &cl=rainbow" src="https://i93.photobucket.com/albums/l80/bigrollerdave/flash/sign.swf" quality="high" wmode="transparent" bgcolor="#000000" width="380" height="50" name="blipsy-sign" align="middle" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></embed><br>Click here for <a href="http://www.completemyspace.com">Myspace Layouts</a></center>
ROMANI IN ALGERIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


INFORMATII DIVERSE DESPRE ALGERIA
 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Ultimele subiecte
» casatorie pe baza cerificatului de nastere
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeJoi Sept 22, 2016 6:57 am Scris de Zinab

» Muzica
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeMar Ian 06, 2015 9:36 am Scris de Latcu Nicoleta

» ANIVERSARI
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeMier Dec 24, 2014 3:20 am Scris de laura2geo

» casatoria la ambasada romaniei din algeria
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeSam Dec 20, 2014 7:52 am Scris de Batbut

» ce stiti despre casatoria in tunisia
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Noi 23, 2014 6:33 am Scris de laura2geo

» invitatie de vizita
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeMier Oct 22, 2014 11:11 pm Scris de Kambej

» Geniu de Stiinta Roman - Realizarea Imposibilului
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeMar Oct 21, 2014 3:28 pm Scris de Vizitator

» Acte necesare casatoriei in Algeria
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeLun Sept 22, 2014 4:13 pm Scris de M Cherifi

» Brasov
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeMier Sept 10, 2014 6:44 am Scris de M Cherifi

Subiecte similare
Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Forum
counter
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Labels=0
Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
translate
flag

 

 Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria

In jos 
+15
jeny
daniellekim
Larisa
nicoleta1976
Kambej
some body
ROHKM
Icosium
Cristina88
irinuca
aly
djdji
hajer
Admin Handreea
ance
19 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
ance
Centura portocalie
Centura portocalie
ance


Posts : 66
Join date : 08/05/2010
Location : Timisoara

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeJoi Feb 10, 2011 3:25 am

1. Certificat de casatorie sau extras de pe actul de casatori, in original, supralegalizat de catre Consulatul Romaniei din Algeria si de Ministerul Afacerilor Externe al Algeriei;
2. Copie xerox dupa pct 1 ;
3. Traducere legalizata (facuta in Romania) dupa pct 1;
4. Copie certificat de nastere si carte de identitate sotie ;
5. Certificat de nastere (original si copie) sot, supralegalizat de Cons. Rom. din Algeria si de MAE Algeria - am realizat si traducerea in limba romana;
6. Copie pasaport (valabil) sot;
7. Cerere de transcriere (este tip si vi se va da de acolo);
8. Taxa de timbru de 2 lei (am platit-o la primarie)
Traducerea legalizata a ambelor acte in 2010 m-a costat 110 lei.
Sus In jos
ance
Centura portocalie
Centura portocalie
ance


Posts : 66
Join date : 08/05/2010
Location : Timisoara

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeJoi Feb 10, 2011 3:27 am

Mentionez ca am asteptat exact o saptamana de la depunerea dosarului pentru eliberarea actului.
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeJoi Feb 10, 2011 3:58 am

La ce te referi ance ca nu inteleg...pai atata timp cat ti-ai transcris casatoria la ambasada...unde mai este necera recunoasterea in Romania? Ori te referi la transcrierea certificatului aici in RO?
Si unde anume trebuie sa mergi sa faci aceasta recunoastere?
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
ance
Centura portocalie
Centura portocalie
ance


Posts : 66
Join date : 08/05/2010
Location : Timisoara

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeJoi Feb 10, 2011 4:11 am

Este lista actelor necesare transcrierii certificatului de casatorie algerian in Romania.
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeJoi Feb 10, 2011 4:35 am

aaaaa ok merci de lamurire te-am pupat si asteptam in continuare postari ca vad ca la voi se intampla lucruri interesante si astept sa vad ce intampinam si noi Smile
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
hajer
Centura neagra
Centura neagra
hajer


Posts : 521
Join date : 19/12/2010
Age : 37
Location : bucuresti

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeJoi Feb 10, 2011 12:24 pm

Multumim pt lista actelor, poate sunt eu prea obosita la ora asta , dar am o intrebare , unde anume ai depus actele astea ? la primaria de care apartii ? scz, poate nu am citit bine, dar sunt f obosita imbratisare
Sus In jos
ance
Centura portocalie
Centura portocalie
ance


Posts : 66
Join date : 08/05/2010
Location : Timisoara

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeVin Feb 11, 2011 1:15 am

harietta a scris:
Multumim pt lista actelor, poate sunt eu prea obosita la ora asta , dar am o intrebare , unde anume ai depus actele astea ? la primaria de care apartii ? scz, poate nu am citit bine, dar sunt f obosita imbratisare
La primaria de care apartin.
Sus In jos
djdji

djdji


Posts : 74
Join date : 10/04/2011
Age : 37

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 2:09 am

buna fetelor,as dori sa pun si eu o intrebare.cat costa la consulatul romaniei supralegalizarea actului de casatorie si transcrierea?sau transcrierea se face aici in romania la primaria orasului de unde apartii?sau practic eu ce trebuie sa cer la consulatul roamniei cand ma duc cu actul de casatorie?
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeJoi Iul 21, 2011 12:35 am

ruxandra a scris:
buna fetelor,as dori sa pun si eu o intrebare.cat costa la consulatul romaniei supralegalizarea actului de casatorie si transcrierea?sau transcrierea se face aici in romania la primaria orasului de unde apartii?sau practic eu ce trebuie sa cer la consulatul roamniei cand ma duc cu actul de casatorie?
Buna scuze intarzierea raspunsului Smile pai petru a-ti transcrie certificatul de casatorie la ambasada Romaniei in Algeria iti tebuie in primul rand un dosar de acte...poti sa suni la ei sa intrebi exact ca eu nu mai tin minte de acum 2 ani insa trebuie sa mergi cu el pe la ministerul de externe algerian k sa ii supralegalizezi lui niste acte cum ar fi cert de nastere si cel de casatorie daca nu ma insel Smile pt asta are enevoie si de niste timbre...la fel intrebi la ambasada ce trebuie supra legalizat la minister ca alea trebuies intai legalizate la Daira daca nu ma insel.Apoi dupa ce e gata dosarul il depuneti si cam in o saptamana mergeti sa semnati actele...daca vrei sa te treci pe numele lui de familei si toate alea va costa in total transcrierea 180 euro in dinari(deci e bine ca se poate plati in dinari).Si cam atat daca mai ai intrebari sunt pe aici Smile apropo certificatul de casatorie pe care il scoateti de acolo trebuie sa se numeasca Copie integrala k dak nu ...nu e bun...daca ii intrebi pe aia si ei o sa zica ca nu au asa ceva iti trimit eu pe mail un exemplar si te duci la ei sa il completeze si sa il stampileze Smile
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeJoi Iul 21, 2011 4:00 am

Admin Handreea a scris:
ruxandra a scris:
buna fetelor,as dori sa pun si eu o intrebare.cat costa la consulatul romaniei supralegalizarea actului de casatorie si transcrierea?sau transcrierea se face aici in romania la primaria orasului de unde apartii?sau practic eu ce trebuie sa cer la consulatul roamniei cand ma duc cu actul de casatorie?
Buna scuze intarzierea raspunsului Smile pai petru a-ti transcrie certificatul de casatorie la ambasada Romaniei in Algeria iti tebuie in primul rand un dosar de acte...poti sa suni la ei sa intrebi exact ca eu nu mai tin minte de acum 2 ani insa trebuie sa mergi cu el pe la ministerul de externe algerian k sa ii supralegalizezi lui niste acte cum ar fi cert de nastere si cel de casatorie daca nu ma insel Smile pt asta are enevoie si de niste timbre...la fel intrebi la ambasada ce trebuie supra legalizat la minister ca alea trebuies intai legalizate la Daira daca nu ma insel.Apoi dupa ce e gata dosarul il depuneti si cam in o saptamana mergeti sa semnati actele...daca vrei sa te treci pe numele lui de familei si toate alea va costa in total transcrierea 180 euro in dinari(deci e bine ca se poate plati in dinari).Si cam atat daca mai ai intrebari sunt pe aici Smile apropo certificatul de casatorie pe care il scoateti de acolo trebuie sa se numeasca Copie integrala k dak nu ...nu e bun...daca ii intrebi pe aia si ei o sa zica ca nu au asa ceva iti trimit eu pe mail un exemplar si te duci la ei sa il completeze si sa il stampileze Smile
Andreeuta, hai mai fa un efort si trimite-mi si mie un exemplar pe mail; Doamne fereste, ca ma voi duce blindata de acte hihidinti , mai am si cele de aici, rezidenta etc... sper sa mai am loc in bagaje si de ceva haine :pe jos:
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeVin Iul 22, 2011 7:11 am

aly a scris:
Admin Handreea a scris:
ruxandra a scris:
buna fetelor,as dori sa pun si eu o intrebare.cat costa la consulatul romaniei supralegalizarea actului de casatorie si transcrierea?sau transcrierea se face aici in romania la primaria orasului de unde apartii?sau practic eu ce trebuie sa cer la consulatul roamniei cand ma duc cu actul de casatorie?
Buna scuze intarzierea raspunsului Smile pai petru a-ti transcrie certificatul de casatorie la ambasada Romaniei in Algeria iti tebuie in primul rand un dosar de acte...poti sa suni la ei sa intrebi exact ca eu nu mai tin minte de acum 2 ani insa trebuie sa mergi cu el pe la ministerul de externe algerian k sa ii supralegalizezi lui niste acte cum ar fi cert de nastere si cel de casatorie daca nu ma insel Smile pt asta are enevoie si de niste timbre...la fel intrebi la ambasada ce trebuie supra legalizat la minister ca alea trebuies intai legalizate la Daira daca nu ma insel.Apoi dupa ce e gata dosarul il depuneti si cam in o saptamana mergeti sa semnati actele...daca vrei sa te treci pe numele lui de familei si toate alea va costa in total transcrierea 180 euro in dinari(deci e bine ca se poate plati in dinari).Si cam atat daca mai ai intrebari sunt pe aici Smile apropo certificatul de casatorie pe care il scoateti de acolo trebuie sa se numeasca Copie integrala k dak nu ...nu e bun...daca ii intrebi pe aia si ei o sa zica ca nu au asa ceva iti trimit eu pe mail un exemplar si te duci la ei sa il completeze si sa il stampileze Smile
Andreeuta, hai mai fa un efort si trimite-mi si mie un exemplar pe mail; Doamne fereste, ca ma voi duce blindata de acte hihidinti , mai am si cele de aici, rezidenta etc... sper sa mai am loc in bagaje si de ceva haine :pe jos:
Gata am trimis Smile
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
djdji

djdji


Posts : 74
Join date : 10/04/2011
Age : 37

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeMier Iul 27, 2011 11:22 am

buna fetelor,stie cineva daca certificatul de casatorie algerian trebuie supralegalizat doar la consulatul romaniei din algeria,sau pot face acest lucru si la ministerul de externe in romania
Sus In jos
irinuca




Posts : 9
Join date : 11/08/2011

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 9:07 am

buna fetelor ....am si eu o intrebare ....casatoria nu se poate incheia la ambasada romaniei in Algeria?.....eu am auzit ca se poate ..nu neaparat doar la primarie....
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 10:09 pm

irinuca a scris:
buna fetelor ....am si eu o intrebare ....casatoria nu se poate incheia la ambasada romaniei in Algeria?.....eu am auzit ca se poate ..nu neaparat doar la primarie....
Nu se poate inchia la ambasada inainte se putea acum multi ani insa nu se mai poate
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeLun Aug 22, 2011 12:07 am

Admin Handreea a scris:
irinuca a scris:
buna fetelor ....am si eu o intrebare ....casatoria nu se poate incheia la ambasada romaniei in Algeria?.....eu am auzit ca se poate ..nu neaparat doar la primarie....
Nu se poate inchia la ambasada inainte se putea acum multi ani insa nu se mai poate
Subscriu Andreei, am raspunsul oficial al Ambasadei din Algeria ca ei nu oficiaza casatorii!
Sus In jos
Cristina88

Cristina88


Posts : 10
Join date : 23/03/2012
Age : 35
Location : Satu Mare

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeVin Mar 23, 2012 4:55 pm

buna! scuze de deranjez! sunt casatorita cu un algerian si momentan asteptam transcrierea certificatului de casatorie la Ambasada Romaniei din Algeria, am inteles ca as avea nevoie de " copie integrala..." daca va rog imi trimiteti si mie un exemplar pe mail va multumesc mult! Cristina
Mesaj editat de Admin din motive de siguranta
Sus In jos
djdji

djdji


Posts : 74
Join date : 10/04/2011
Age : 37

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeMier Mai 16, 2012 11:53 am

buna seara,la toata lumea.stie cineva daca sotul meu care are un permis de sedere temporara are drept la munca in Romania?Am inteles ca in baza acestui permis are nevoie de autorizatie de munca.Permisul de sedere este acelasi lucru cu cartea de rezidenta?
Sus In jos
Icosium
Centura neagra
Centura neagra
Icosium


Posts : 1382
Join date : 31/07/2011
Age : 45
Location : Bucuresti

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeMier Mai 16, 2012 12:04 pm

Da, are voie !

Casa de piatra anticipat cheers
Sus In jos
ROHKM

ROHKM


Posts : 121
Join date : 15/03/2012
Location : Bucarest

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeJoi Mai 17, 2012 3:37 am

salam alikoum-bun

dupa 2007 - a intrat romaniain UE - nu mai este nevoi de prmis de munca sau altceva sotul dumneavostra are dreptal sa lucrez in romania ca orice citaten cu contract de munca simplu . enjoy . eu am muncit mult ani al negro din cauza buraucratia nebuna romania deget ok dar dupa 2007 gata nu mai este nevoi de perms

salam
Sus In jos
some body
Centura neagra
Centura neagra
some body


Posts : 1160
Join date : 02/10/2011

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeLun Iul 16, 2012 5:05 am

Mai stie cineva ce acte trebuie sa aduca cu el din Algeria ca sa ne casatorim aici si ce acte imi trebuiesc mie,ca el vrea sa se opreasca in bucuresti cand se intoarce sa merga la ambasada algeriei sa se inregistreze si sa duca acte care sant necesare sa nu ne plimbam asa departe pana in capitala,va multumesc!
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeLun Iul 16, 2012 7:16 am

some body a scris:
Mai stie cineva ce acte trebuie sa aduca cu el din Algeria ca sa ne casatorim aici si ce acte imi trebuiesc mie,ca el vrea sa se opreasca in bucuresti cand se intoarce sa merga la ambasada algeriei sa se inregistreze si sa duca acte care sant necesare sa nu ne plimbam asa departe pana in capitala,va multumesc!
Cred ca cel mai simplu ar fi sa mergi la starea civila si sa intrebi acolo asa e cel mai sigur si cel mai simplu...dar cum de va-ti hotarat sa faceti casatoria...parca ziceai ca gata...hmmm astept sa vad ce vroiai sa scrii si nu ai apucat din cauza netului ma faci curioasa Smile
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
Kambej
Centura neagra
Centura neagra
Kambej


Posts : 1412
Join date : 17/10/2011
Age : 48
Location : Bucuresti

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeLun Iul 16, 2012 9:54 am

Admin Handreea a scris:
some body a scris:
Mai stie cineva ce acte trebuie sa aduca cu el din Algeria ca sa ne casatorim aici si ce acte imi trebuiesc mie,ca el vrea sa se opreasca in bucuresti cand se intoarce sa merga la ambasada algeriei sa se inregistreze si sa duca acte care sant necesare sa nu ne plimbam asa departe pana in capitala,va multumesc!
Cred ca cel mai simplu ar fi sa mergi la starea civila si sa intrebi acolo asa e cel mai sigur si cel mai simplu...dar cum de va-ti hotarat sa faceti casatoria...parca ziceai ca gata...hmmm astept sa vad ce vroiai sa scrii si nu ai apucat din cauza netului ma faci curioasa Smile

te mariti ??? esti sigura? da-ne vesti
Sus In jos
nicoleta1976




Posts : 8
Join date : 02/08/2012

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Oct 21, 2012 3:15 am

Buna ziua,

Numele meu este Nicoleta si sunt noua pe site, vreau sa va spun ca este super ca putem avea informatii in ceea ce priveste Algeria si tot ce tine de aceasta, faceti un lucru minunat ca indrumati si ajutati persoanele care au nevoie de ajutor in ceea ce priveste Algeria. Tocmai astazi m-am casatorit si sunt foarte fericita,a durat cam mult dar asta este....aproape 6 luni.
Am observat ca s-a discutat aici despre acea copie integrala care ar fi necesara pentru transcrierea certificatului de casatorie la Ambasada Romaniei, ma puteti ajuta sa am si eu un exemplar, va rog frumos! Va multumesc frumos anticipat si va doresc tuturor mult succes si realizari in tot ca faceti!
Sus In jos
Larisa
Centura galbena
Centura galbena
Larisa


Posts : 270
Join date : 31/08/2012
Age : 34
Location : Bucharest

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Oct 21, 2012 3:20 am

Personal nu stiu despre ce act este vorba dar cu siguranta sunt persoane care te pot ajuta aici!Am vrut doar sa iti urez o casnicie fericita,casa de piatra si numai bine! yupyy floricici
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Oct 21, 2012 4:08 am

nicoleta1976 a scris:
Buna ziua,

Numele meu este Nicoleta si sunt noua pe site, vreau sa va spun ca este super ca putem avea informatii in ceea ce priveste Algeria si tot ce tine de aceasta, faceti un lucru minunat ca indrumati si ajutati persoanele care au nevoie de ajutor in ceea ce priveste Algeria. Tocmai astazi m-am casatorit si sunt foarte fericita,a durat cam mult dar asta este....aproape 6 luni.
Am observat ca s-a discutat aici despre acea copie integrala care ar fi necesara pentru transcrierea certificatului de casatorie la Ambasada Romaniei, ma puteti ajuta sa am si eu un exemplar, va rog frumos! Va multumesc frumos anticipat si va doresc tuturor mult succes si realizari in tot ca faceti!
Iti trimit eu pe mail mai pe seara :)felicitari pt casatorie si casa de piatra.
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
nicoleta1976




Posts : 8
Join date : 02/08/2012

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Oct 21, 2012 4:38 am

Larisa, iti multumesc frumos pentru urari si iti doresc de asemenea multa fericire si impliniri! Sunteti un cuplu frumos...am vazut si eu pozele!
Iti multumesc si tie Andreea pentru urari si astept e-mail-ul tau! Referitor la consul, trebuie sa spun ca este foarte amabil...si sper sa ramana asa! Iti doresc si eu toate bune si-ti multumesc pentru tot ajutorul dat!
Sus In jos
Larisa
Centura galbena
Centura galbena
Larisa


Posts : 270
Join date : 31/08/2012
Age : 34
Location : Bucharest

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Oct 21, 2012 5:52 am

nicoleta1976 a scris:
Larisa, iti multumesc frumos pentru urari si iti doresc de asemenea multa fericire si impliniri! Sunteti un cuplu frumos...am vazut si eu pozele!
Iti multumesc si tie Andreea pentru urari si astept e-mail-ul tau! Referitor la consul, trebuie sa spun ca este foarte amabil...si sper sa ramana asa! Iti doresc si eu toate bune si-ti multumesc pentru tot ajutorul dat!
Multumim mult Nicoleta!
Sus In jos
nicoleta1976




Posts : 8
Join date : 02/08/2012

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Oct 21, 2012 7:42 am

Daniela iti multumesc pentru mesaj si pentru urari, iti doresc si eu asemenea, ideea este ca din mesajul tau reiese ca ar fi copie integrala si pentru certificatul de casatorie si pentru cel de nastere?! Consulul mi-a cerut doar pentru certificatul de nastere copia integrala, apoi se vizeaza la Daira ...din orasul unde s-a emis copia integrala a certificatului de nastere, se legalizeaza la Ministerul Afacerilor de Externe si ultima legalizare va fi la Ambasada Romaniei. Sper sa fie asa....ca nu prea am timp mult la dispozitie...imi expira viza si deja am stat 6 luni aici....nu ma mai vor astia anul asta pe aici! Inca o data iti multumesc!
Sus In jos
Kambej
Centura neagra
Centura neagra
Kambej


Posts : 1412
Join date : 17/10/2011
Age : 48
Location : Bucuresti

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Oct 21, 2012 7:57 am

Bine ai venit printre noi Nicoleta, casa de piatra sa fiti fericiti!
Sus In jos
daniellekim
Centura verde
Centura verde
daniellekim


Posts : 478
Join date : 31/03/2012
Age : 39
Location : Spania -Manzanares / Alger centre

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Oct 21, 2012 8:08 am

nicoleta1976 a scris:
Daniela iti multumesc pentru mesaj si pentru urari, iti doresc si eu asemenea, ideea este ca din mesajul tau reiese ca ar fi copie integrala si pentru certificatul de casatorie si pentru cel de nastere?! Consulul mi-a cerut doar pentru certificatul de nastere copia integrala, apoi se vizeaza la Daira ...din orasul unde s-a emis copia integrala a certificatului de nastere, se legalizeaza la Ministerul Afacerilor de Externe si ultima legalizare va fi la Ambasada Romaniei. Sper sa fie asa....ca nu prea am timp mult la dispozitie...imi expira viza si deja am stat 6 luni aici....nu ma mai vor astia anul asta pe aici! Inca o data iti multumesc!
e uite draga mea aici vroiam sa ajung .... vezi tu cum sunt draguti astia la ambasada ...uite ce mi,au cerut mie :
- pasaportul meu si al sotului cu copii pe primele 4 pagini
- cartea de identitate a mea
- 2 declaratii facute la ambasada
- copia integrala a casatoriei vizata la MAE spun ei ...ei cand ajungi la MAE o sa ti-i se spuna ca trebuie vizata la daira asta
- certificatul de nastere al meu si al sotului vizat la MAE spun ei ..de fapt trebuie vizat de unde se elibereaza intai apoi MAE ....ca sa nu mai spun ca dupa ce am ajuns acasa in Spania am trimis iar email si mi,au spus ca de fapt au nevoie de certificatul lui in araba si frnaceza ...nu doar in frnaceza .....
si na astea cu copiile de rigoare si na sa vedem io mai astept pe aci email de la ei ca pana merg in 22 noiembrei e mult poate mai stie cineva vreun act ce l-am uitat ... ca ma repet e depinde de persoane ... o seara faina la toti noroc
Sus In jos
daniellekim
Centura verde
Centura verde
daniellekim


Posts : 478
Join date : 31/03/2012
Age : 39
Location : Spania -Manzanares / Alger centre

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Oct 21, 2012 8:11 am

daniellekim a scris:
nicoleta1976 a scris:
Daniela iti multumesc pentru mesaj si pentru urari, iti doresc si eu asemenea, ideea este ca din mesajul tau reiese ca ar fi copie integrala si pentru certificatul de casatorie si pentru cel de nastere?! Consulul mi-a cerut doar pentru certificatul de nastere copia integrala, apoi se vizeaza la Daira ...din orasul unde s-a emis copia integrala a certificatului de nastere, se legalizeaza la Ministerul Afacerilor de Externe si ultima legalizare va fi la Ambasada Romaniei. Sper sa fie asa....ca nu prea am timp mult la dispozitie...imi expira viza si deja am stat 6 luni aici....nu ma mai vor astia anul asta pe aici! Inca o data iti multumesc!
e uite draga mea aici vroiam sa ajung .... vezi tu cum sunt draguti astia la ambasada ...uite ce mi,au cerut mie :
- pasaportul meu si al sotului cu copii pe primele 4 pagini
- cartea de identitate a mea
- 2 declaratii facute la ambasada
- copia integrala a casatoriei vizata la MAE spun ei ...ei cand ajungi la MAE o sa ti-i se spuna ca trebuie vizata la daira asta
- certificatul de nastere al meu si al sotului vizat la MAE spun ei ..de fapt trebuie vizat de unde se elibereaza intai apoi MAE ....ca sa nu mai spun ca dupa ce am ajuns acasa in Spania am trimis iar email si mi,au spus ca de fapt au nevoie de certificatul lui in araba si frnaceza ...nu doar in frnaceza .....
si na astea cu copiile de rigoare si na sa vedem io mai astept pe aci email de la ei ca pana merg in 22 noiembrei e mult poate mai stie cineva vreun act ce l-am uitat ... ca ma repet e depinde de persoane ... o seara faina la toti noroc
eu nu am auzit de copie integrala la certificatul de nastere ..nu stiu ce vrei sa spui ...poate ne ajuta careva ...mister mare casatoria in Algeria bulbucati
Sus In jos
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Oct 21, 2012 9:52 am

Nici eu nu am pt certificatul de nastere Smile eu am pt certificatul de casatorie...o sa iti trimit pe mail imediat sper ca iti este de folos
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
Admin Handreea
Admin
Admin
Admin Handreea


Posts : 3861
Join date : 26/11/2009
Age : 35
Location : bacau/bucuresti

Character sheet
JOC JOC: Contraataca

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Oct 21, 2012 11:19 am

[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/img]Eu nu am decat asa ceva in caz de mai are nevoie cineva ii trimit pe mail cum am facut nicoletei :)A si scuzati ca e suie da imi e lene acu sa o rescanez din nou asta e scanata de mult Smile se poate intoarce cu orice programel de editari ori o printezi o data si apoi o printezi din nou in asa fel incat sa fie dreapta Smile
Sus In jos
http://www.romaniaalgeria.com
daniellekim
Centura verde
Centura verde
daniellekim


Posts : 478
Join date : 31/03/2012
Age : 39
Location : Spania -Manzanares / Alger centre

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Oct 21, 2012 1:02 pm

Admin Handreea a scris:
[img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][/img]Eu nu am decat asa ceva in caz de mai are nevoie cineva ii trimit pe mail cum am facut nicoletei :)A si scuzati ca e suie da imi e lene acu sa o rescanez din nou asta e scanata de mult Smile se poate intoarce cu orice programel de editari ori o printezi o data si apoi o printezi din nou in asa fel incat sa fie dreapta Smile
da asta am primit si eu de certificatul de nastere n-am auzit ...eu am copia integrala dar cum are datale noastre nu pot s-o postez pup
Sus In jos
nicoleta1976




Posts : 8
Join date : 02/08/2012

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeMar Oct 23, 2012 4:06 am

Buna fetelor,

Am reusit sa vorbesc din nou cu consulul astazi referitor la acea copie integrala pentru certificatul de nastere al sotului si intradevar nu am inteles eu gresit (asa am crezut initial), chiar este nevoie de acest document.Certificatul de nastere trebuie sa fie si in franceza nu numai in araba, acesta la randul lui vizat la Daira de unde s-a emis si abia apoi legalizat la Minister. Daca cineva mai are intrebari referitoare la acest aspect ma puteti intreba...Va doresc o zi frumoasa in continuare tuturor!
Sus In jos
nicoleta1976




Posts : 8
Join date : 02/08/2012

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeMar Oct 23, 2012 4:12 am

Kambej,iti multumesc frumos pentru urari, iti doresc numai bine si impliniri!
Sus In jos
daniellekim
Centura verde
Centura verde
daniellekim


Posts : 478
Join date : 31/03/2012
Age : 39
Location : Spania -Manzanares / Alger centre

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeMar Oct 23, 2012 7:26 am

nicoleta1976 a scris:
Buna fetelor,

Am reusit sa vorbesc din nou cu consulul astazi referitor la acea copie integrala pentru certificatul de nastere al sotului si intradevar nu am inteles eu gresit (asa am crezut initial), chiar este nevoie de acest document.Certificatul de nastere trebuie sa fie si in franceza nu numai in araba, acesta la randul lui vizat la Daira de unde s-a emis si abia apoi legalizat la Minister. Daca cineva mai are intrebari referitoare la acest aspect ma puteti intreba...Va doresc o zi frumoasa in continuare tuturor!
stai asa.. extrasul certificatului de nastere in franceza si araba e acelasi lucru cu copia integrala certificatului de nastere sau e altceva asta aparte si de unde se elibereaza?¿ .... o iau razna de tot..
Sus In jos
nicoleta1976




Posts : 8
Join date : 02/08/2012

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeMar Oct 23, 2012 7:46 am

Pai...eu cred ca asa se numeste extrasul documentelor la ei...copie integrala. Sotul meu pleaca chiar in noaptea asta in Boufarik, ca el acolo s-a nascut, noi locuim in Tebessa de fapt...distanta fiind doar 700 km... langa capitala Alger. El de acolo trebuie sa i-a acest document si viza Daira trebuie tot de acolo...deci de unde se emite certificatul de nastere. Certificatul de nastere trebuie si in franceza cu viza Daira si legalizat la Minister.
Sus In jos
jeny

jeny


Posts : 81
Join date : 30/05/2012
Age : 46
Location : CONSTANTA

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeSam Noi 17, 2012 1:37 pm

nicoleta1976 a scris:
Pai...eu cred ca asa se numeste extrasul documentelor la ei...copie integrala. Sotul meu pleaca chiar in noaptea asta in Boufarik, ca el acolo s-a nascut, noi locuim in Tebessa de fapt...distanta fiind doar 700 km... langa capitala Alger. El de acolo trebuie sa i-a acest document si viza Daira trebuie tot de acolo...deci de unde se emite certificatul de nastere. Certificatul de nastere trebuie si in franceza cu viza Daira si legalizat la Minister.
Nicoleta pe unde esti....zi-mi si mie de copie integrala a certificatului de nastere am am intrebat la noi la primarie si nici n-au auzit de asa ceva tu cum ai facut cu certificatul de nastere SOS ..daca cineva dintre voi stiti ceva ....de acest act sau care a-ti facut actele pentru casatorie cum a-ti procedat,am vazut lista cu actele necesare ce i-au dat-o de acolo, la al meu,si e diferit de ce se scrie pe aici,as vrea stiu si parerile voastre cum a-ti facut, o sa incep sa pregatesc actele si nu am mult timp liber , am doar o luna de concediu si luna viitoare cum sunt sarbatorile sper sa termin repede cu ele, de aceea am inceput deja cu unele prin Romania pana ajung eu,de aceea va rog sa-mi spuneti care stiti cum e cu copia integrala a certificatului de nastere sau cum a-ti procedat voi.
Va pup,o seara buna
Daniela pe unde esti,Aly nici tu nu apari pe unde sunteti? ajutor
Sus In jos
djdji

djdji


Posts : 74
Join date : 10/04/2011
Age : 37

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeSam Noi 17, 2012 2:22 pm

copia integrala a cert de nastere se elibereaza de catre primaria orasului unde sotul tau locuieste.poate sa o ceara in araba sau in franceza.o sa iti scriu exact ce scrie pe cert sotului meu-ACTE DE NAISSANCE-Copie Integrale.dupa ce i se elibereaza acest act,trebuie sa mearga sa legalizeze la DAIRA,apoi la Ministerul de Externe algerian,acolo trebuie neaparat sa aiba timbru in val de 20 dinari,apoi mers si legalizat la Ambasada Romaniei din Alger.aici va plati o taxa,si i-l da pe loc
Sus In jos
daniellekim
Centura verde
Centura verde
daniellekim


Posts : 478
Join date : 31/03/2012
Age : 39
Location : Spania -Manzanares / Alger centre

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeSam Noi 17, 2012 2:32 pm

jeny a scris:
nicoleta1976 a scris:
Pai...eu cred ca asa se numeste extrasul documentelor la ei...copie integrala. Sotul meu pleaca chiar in noaptea asta in Boufarik, ca el acolo s-a nascut, noi locuim in Tebessa de fapt...distanta fiind doar 700 km... langa capitala Alger. El de acolo trebuie sa i-a acest document si viza Daira trebuie tot de acolo...deci de unde se emite certificatul de nastere. Certificatul de nastere trebuie si in franceza cu viza Daira si legalizat la Minister.
Nicoleta pe unde esti....zi-mi si mie de copie integrala a certificatului de nastere am am intrebat la noi la primarie si nici n-au auzit de asa ceva tu cum ai facut cu certificatul de nastere SOS ..daca cineva dintre voi stiti ceva ....de acest act sau care a-ti facut actele pentru casatorie cum a-ti procedat,am vazut lista cu actele necesare ce i-au dat-o de acolo, la al meu,si e diferit de ce se scrie pe aici,as vrea stiu si parerile voastre cum a-ti facut, o sa incep sa pregatesc actele si nu am mult timp liber , am doar o luna de concediu si luna viitoare cum sunt sarbatorile sper sa termin repede cu ele, de aceea am inceput deja cu unele prin Romania pana ajung eu,de aceea va rog sa-mi spuneti care stiti cum e cu copia integrala a certificatului de nastere sau cum a-ti procedat voi.
Va pup,o seara buna
Daniela pe unde esti,Aly nici tu nu apari pe unde sunteti? ajutor
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
daniellekim
Centura verde
Centura verde
daniellekim


Posts : 478
Join date : 31/03/2012
Age : 39
Location : Spania -Manzanares / Alger centre

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeSam Noi 17, 2012 2:36 pm

daniellekim a scris:
jeny a scris:
nicoleta1976 a scris:
Pai...eu cred ca asa se numeste extrasul documentelor la ei...copie integrala. Sotul meu pleaca chiar in noaptea asta in Boufarik, ca el acolo s-a nascut, noi locuim in Tebessa de fapt...distanta fiind doar 700 km... langa capitala Alger. El de acolo trebuie sa i-a acest document si viza Daira trebuie tot de acolo...deci de unde se emite certificatul de nastere. Certificatul de nastere trebuie si in franceza cu viza Daira si legalizat la Minister.
Nicoleta pe unde esti....zi-mi si mie de copie integrala a certificatului de nastere am am intrebat la noi la primarie si nici n-au auzit de asa ceva tu cum ai facut cu certificatul de nastere SOS ..daca cineva dintre voi stiti ceva ....de acest act sau care a-ti facut actele pentru casatorie cum a-ti procedat,am vazut lista cu actele necesare ce i-au dat-o de acolo, la al meu,si e diferit de ce se scrie pe aici,as vrea stiu si parerile voastre cum a-ti facut, o sa incep sa pregatesc actele si nu am mult timp liber , am doar o luna de concediu si luna viitoare cum sunt sarbatorile sper sa termin repede cu ele, de aceea am inceput deja cu unele prin Romania pana ajung eu,de aceea va rog sa-mi spuneti care stiti cum e cu copia integrala a certificatului de nastere sau cum a-ti procedat voi.
Va pup,o seara buna
Daniela pe unde esti,Aly nici tu nu apari pe unde sunteti? ajutor
n-am alta mai buna e de la admin ..doar cea originala dar n-o pot pune aci cum bine intelegeti :* pai jeni ti,am mai spus cansd vrei sa ma gasesti lasa-mi ceva pe yahoo ca asa vaz si io zambete
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
jeny

jeny


Posts : 81
Join date : 30/05/2012
Age : 46
Location : CONSTANTA

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeSam Noi 17, 2012 3:05 pm

Daniela,mie imi cere copie integrala a certificatului de nastere,tie ti-a trebuit asa ceva cand ai facut actele?
Sus In jos
jeny

jeny


Posts : 81
Join date : 30/05/2012
Age : 46
Location : CONSTANTA

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeSam Noi 17, 2012 3:10 pm

djdji a scris:
copia integrala a cert de nastere se elibereaza de catre primaria orasului unde sotul tau locuieste.poate sa o ceara in araba sau in franceza.o sa iti scriu exact ce scrie pe cert sotului meu-ACTE DE NAISSANCE-Copie Integrale.dupa ce i se elibereaza acest act,trebuie sa mearga sa legalizeze la DAIRA,apoi la Ministerul de Externe algerian,acolo trebuie neaparat sa aiba timbru in val de 20 dinari,apoi mers si legalizat la Ambasada Romaniei din Alger.aici va plati o taxa,si i-l da pe loc
Mersi multde raspuns
copia asta ce-mi spui tu este pentru actele de casatorie ori pentru transcrierea casatoriei?
Sus In jos
nicoleta1976




Posts : 8
Join date : 02/08/2012

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeSam Noi 17, 2012 11:46 pm

Buna Jeny,
Eu din cate am inteles ai spus ca sotul tau are nevoie de la tine de acea copie integrala ca asa a cerut politia din orasul lui pentrudepune actele de casatorie!Mie nu mi-au cerut asa ceva, deci inseamna ca sotul tau poate a inteles gresit!Eu am facut traducerea certificatului meu de nastere la un notar in limba franceza, dupa care l-am legalizat la Camera Notarilor din C-ta, apoi am platit o taxa la C.E.C. pt Ministerul Afacerilor de Externe si abia dupa asta am fost in Buc pt supralegalizare la Minister.Acelasi lucru l-am facut si pentru cazier si pentru certificatul de celibat. Aceste acte mi-au fost cerute mie aici la politie in Tebessa. Acum nu stiu ce sa-ti spun....daca la tine la primarie nu de stie de aceasta copie integrala, probabil noi avem denumirea de extras al actului respectiv(in cazul tau certificat de nastere). Intradevar ni s-a cerut si nou, mai exact sotului meu o copie integrala a certificatului lui de nastere, dar de catre Ambasada Romaniei in Alger pentru transcrierea certificatului de casatorie. Totusi sa mai intrebe sotul tau acolo la el ...poate a inteles el gresit.
Sus In jos
daniellekim
Centura verde
Centura verde
daniellekim


Posts : 478
Join date : 31/03/2012
Age : 39
Location : Spania -Manzanares / Alger centre

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Noi 18, 2012 12:28 am

jeny a scris:
Daniela,mie imi cere copie integrala a certificatului de nastere,tie ti-a trebuit asa ceva cand ai facut actele?
Nu iubita nu mi-au certu copia integrala a certificatului de nastere pana acum ...doar ambasada noastra mi-a cerut doc asta ....scuze aseara eram jumate adormita n-am citit bine despre ce vb acolo.. :*.
Copia integrala a cerrtificatului de nastere o cere unde el este nascut cum ti-a spus si Nico..si al meu a avut ceva probleme pana au inteles ce vrea de fapt ....
Sus In jos
daniellekim
Centura verde
Centura verde
daniellekim


Posts : 478
Join date : 31/03/2012
Age : 39
Location : Spania -Manzanares / Alger centre

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Noi 18, 2012 12:31 am

jeny a scris:
djdji a scris:
copia integrala a cert de nastere se elibereaza de catre primaria orasului unde sotul tau locuieste.poate sa o ceara in araba sau in franceza.o sa iti scriu exact ce scrie pe cert sotului meu-ACTE DE NAISSANCE-Copie Integrale.dupa ce i se elibereaza acest act,trebuie sa mearga sa legalizeze la DAIRA,apoi la Ministerul de Externe algerian,acolo trebuie neaparat sa aiba timbru in val de 20 dinari,apoi mers si legalizat la Ambasada Romaniei din Alger.aici va plati o taxa,si i-l da pe loc
Mersi multde raspuns
copia asta ce-mi spui tu este pentru actele de casatorie ori pentru transcrierea casatoriei?
Trascrierea certificatului de casatorie la ambasada ...cel putin pana acum n-am auzit sa ceara cand depui actele ..sa mai intrebe o data ca depinde pe cine gasesti si pe acolo...asa iti sau info... noroc
Sus In jos
djdji

djdji


Posts : 74
Join date : 10/04/2011
Age : 37

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Noi 18, 2012 12:49 am

ceea ce am spus eu,este pt transcrierea casatoriei.se pare ca am inteles gresit.cand am depus actele de casatorie,sotul meu a depus certificatul lui de nastere si certificatul meu de nastere,pe care el l-a legalizat acolo.eu aveam certificat de nastere din acela vechi.m-am dus la primaria orasului in care locuiesc,si am cerut sa mi-l schimbe cu unul international.pe acesta international l-am depus.
Sus In jos
jeny

jeny


Posts : 81
Join date : 30/05/2012
Age : 46
Location : CONSTANTA

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeDum Noi 18, 2012 5:50 am

Va multumesc mult fetelor pentru ajutorul vostru o sa vorbesc cu al meu sa mearga din nou sa intrebe la politie daca sunt corecte actele care i le-a dat in scris si sa vedem ce zice.
O zi buna la toata lumea,va pup floricici
Sus In jos
ecrram
Centura galbena
Centura galbena
ecrram


Posts : 260
Join date : 19/10/2011
Age : 55
Location : Algeria

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitimeMier Noi 21, 2012 9:47 am

nicoleta1976 a scris:
Daniela iti multumesc pentru mesaj si pentru urari, iti doresc si eu asemenea, ideea este ca din mesajul tau reiese ca ar fi copie integrala si pentru certificatul de casatorie si pentru cel de nastere?! Consulul mi-a cerut doar pentru certificatul de nastere copia integrala, apoi se vizeaza la Daira ...din orasul unde s-a emis copia integrala a certificatului de nastere, se legalizeaza la Ministerul Afacerilor de Externe si ultima legalizare va fi la Ambasada Romaniei. Sper sa fie asa....ca nu prea am timp mult la dispozitie...imi expira viza si deja am stat 6 luni aici....nu ma mai vor astia anul asta pe aici! Inca o data iti multumesc!
Buna seara Nicoleta!Vad ca ,Copia asta integrala va da mari batai de cap!Eu m_am casatorit in Romania si locuiesc de 5ani in Algeria!Copia asta integrala ce ti se cere este copia fata -verso a certificatului de nastere al tau si certificatului de nastere al sotului!Anul trecut inca a se elibera ptr cetatenii algerieni din Primaria de care apartineau -un extras in limba araba ce trebuia tradus in franceza si validat de un notar.Acum si lor li se elibereaza un certificat de nastere unic pe care vor trebui sa il pastreze cat traiesc ei si ...dupa..... caci este foarte important pentru urmasi.Deci aceste copii integrale tu le faci facand fotocopiii fata- verso actelor de nastere precum si celui de casatorie!Sper sa va fi lamurit intr-o mica masura ....Multa bafta si sa va fie bine!
O seara frumoasa!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria Icon_minitime

Sus In jos
 
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Acte necesare casatoriei in Algeria
» Acte viza Romania pentru cetatenii casatoriti
» Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANI IN ALGERIA :: Juridic-
Mergi direct la: