ROMANI IN ALGERIA
<center><embed FlashVars="bt=BUN+VENIT+PE+FORUM+ &cl=rainbow" src="https://i93.photobucket.com/albums/l80/bigrollerdave/flash/sign.swf" quality="high" wmode="transparent" bgcolor="#000000" width="380" height="50" name="blipsy-sign" align="middle" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></embed><br>Click here for <a href="http://www.completemyspace.com">Myspace Layouts</a></center>
ROMANI IN ALGERIA
<center><embed FlashVars="bt=BUN+VENIT+PE+FORUM+ &cl=rainbow" src="https://i93.photobucket.com/albums/l80/bigrollerdave/flash/sign.swf" quality="high" wmode="transparent" bgcolor="#000000" width="380" height="50" name="blipsy-sign" align="middle" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></embed><br>Click here for <a href="http://www.completemyspace.com">Myspace Layouts</a></center>
ROMANI IN ALGERIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


INFORMATII DIVERSE DESPRE ALGERIA
 
AcasaPortalUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Ultimele subiecte
» casatorie pe baza cerificatului de nastere
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Sept 22, 2016 6:57 am Scris de Zinab

» Muzica
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 06, 2015 9:36 am Scris de Latcu Nicoleta

» ANIVERSARI
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeMier Dec 24, 2014 3:20 am Scris de laura2geo

» casatoria la ambasada romaniei din algeria
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 20, 2014 7:52 am Scris de Batbut

» ce stiti despre casatoria in tunisia
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeDum Noi 23, 2014 6:33 am Scris de laura2geo

» invitatie de vizita
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeMier Oct 22, 2014 11:11 pm Scris de Kambej

» Geniu de Stiinta Roman - Realizarea Imposibilului
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 21, 2014 3:28 pm Scris de Vizitator

» Acte necesare casatoriei in Algeria
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeLun Sept 22, 2014 4:13 pm Scris de M Cherifi

» Brasov
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 10, 2014 6:44 am Scris de M Cherifi

Subiecte similare
Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
Forum
counter
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Labels=0
Navigation
 Portal
 Index
 Memberlist
 Profile
 FAQ
 Search
translate
flag

 

 Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria

In jos 
+15
jeny
daniellekim
Larisa
nicoleta1976
Kambej
some body
ROHKM
Icosium
Cristina88
irinuca
aly
djdji
hajer
Admin Handreea
ance
19 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
crisss_mc23

crisss_mc23


Posts : 10
Join date : 06/06/2013
Age : 32
Location : Bucuresti

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: HELP MEE!!   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 06, 2013 8:04 am

Buna ma numesc Cristina si sunt noua pe sit:)..
Am si eu niste intrebari referitoare la casatoria asta care pare sa fie asa complicata cu o gramada acte.. ajutor
Deci urmeaza sa plec[sper sa fie si posibila plecarea mea:)))] si in mare parte stiu cam ce acte am nevoie pt viza(pasaportul, cele 2 poze tip buletin, invitatia trimisa de el, taxa de 60 de euro si rezervarea sau biletul de avion, daca omit ceva va rog sa-mi spune-ti.
Si pt casatorie in lista mea scrie asa:
*copie dupa buletinul meu cat si al tatalui meu legalizate
*certificatul meu de nastere tradus in franceza si legalizat
*acea hartie de la doctor de care habar n-am cat costa sau ceva de genu iar tradusa si legalizata
*de la starea civila cum ca n-am mai fost casatorita, iar tradusa si legalizata
*copie dupa pasaport legalizata
Cam astea sunt actele cu care ar trebui sa plec dupa mine atunci. Intrebarea este dupa tot balamucul asta mai am nevoie de ceva de adus din Romania ca sa am acolo?? Si dupa ce ma intorc cu certificatul de casatorie in tara, din cate am citit trebuie sa ma duc sa-l validez la primaria de care apartin nu? Eh apoi cat timp trebuie el sa astepte ca sa vina in Romania? Si ce trebuie sa fac ca sa-i pot obtinele actele necesare ca sa se duca la munca??? Va rog luminati-ma cu toata povestea asta ca sunt cam in dubii si sunt asa de multe de facut si imi e sa nu uit ceva si sa ma trezesc in pom acolo Smile))
Va multumesc fetele, faceti o treaba buna cu sit-ul. Va pup!! puppy
Sus In jos
Kambej
Centura neagra
Centura neagra
Kambej


Posts : 1412
Join date : 17/10/2011
Age : 48
Location : Bucuresti

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 06, 2013 8:41 am

crisss_mc23 a scris:
Buna ma numesc Cristina si sunt noua pe sit:)..
Am si eu niste intrebari referitoare la casatoria asta care pare sa fie asa complicata cu o gramada acte.. ajutor
Deci urmeaza sa plec[sper sa fie si posibila plecarea mea:)))] si in mare parte stiu cam ce acte am nevoie pt viza(pasaportul, cele 2 poze tip buletin, invitatia trimisa de el, taxa de 60 de euro si rezervarea sau biletul de avion, daca omit ceva va rog sa-mi spune-ti.
Si pt casatorie in lista mea scrie asa:
*copie dupa buletinul meu cat si al tatalui meu legalizate
*certificatul meu de nastere tradus in franceza si legalizat
*acea hartie de la doctor de care habar n-am cat costa sau ceva de genu iar tradusa si legalizata
*de la starea civila cum ca n-am mai fost casatorita, iar tradusa si legalizata
*copie dupa pasaport legalizata
Cam astea sunt actele cu care ar trebui sa plec dupa mine atunci. Intrebarea este dupa tot balamucul asta mai am nevoie de ceva de adus din Romania ca sa am acolo?? Si dupa ce ma intorc cu certificatul de casatorie in tara, din cate am citit trebuie sa ma duc sa-l validez la primaria de care apartin nu? Eh apoi cat timp trebuie el sa astepte ca sa vina in Romania? Si ce trebuie sa fac ca sa-i pot obtinele actele necesare ca sa se duca la munca??? Va rog luminati-ma cu toata povestea asta ca sunt cam in dubii si sunt asa de multe de facut si imi e sa nu uit ceva si sa ma trezesc in pom acolo Smile))
Va multumesc fetele, faceti o treaba buna cu sit-ul. Va pup!! puppy

Buna Cristina si bine ai venit..m-am uitat la ce ai scris, eu nu am auzit pana acum ca am nevoie de acte de la tatal meu!!!!
Pentru viza trebuie asa : rezervare bilet avion sau copie bilet avion, invitatia de la el in original, asigurare medicala care sa acopere perioada de sedere pe teritoriul Algeriei, pasaportul tau si taxa de 60 de euro pe care o platesti la primirea vizei..Nu am auzit niciodata de nu stiu ce acte medicale zici tu..
Pentru casatorie iti trebuie : certificat de celibat care atesta ca nu esti casatorita in Romania, certificatul tau de nastere(musai cel nou albastru, model nou) si cazierul judiciar...toate astea traduse si supralegalizate ...copia de pe pasaport prima pagina si cea cu viza dar din cate stiu dar nu legalizate...Intreaba-ti viitorul sot sa mearga sa se intereseze el exact
Sus In jos
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 06, 2013 9:13 am

crisss_mc23 a scris:
Buna ma numesc Cristina si sunt noua pe sit:)..
Am si eu niste intrebari referitoare la casatoria asta care pare sa fie asa complicata cu o gramada acte.. ajutor
Deci urmeaza sa plec[sper sa fie si posibila plecarea mea:)))] si in mare parte stiu cam ce acte am nevoie pt viza(pasaportul, cele 2 poze tip buletin, invitatia trimisa de el, taxa de 60 de euro si rezervarea sau biletul de avion, daca omit ceva va rog sa-mi spune-ti.
Si pt casatorie in lista mea scrie asa:
*copie dupa buletinul meu cat si al tatalui meu legalizate
*certificatul meu de nastere tradus in franceza si legalizat
*acea hartie de la doctor de care habar n-am cat costa sau ceva de genu iar tradusa si legalizata
*de la starea civila cum ca n-am mai fost casatorita, iar tradusa si legalizata
*copie dupa pasaport legalizata
Cam astea sunt actele cu care ar trebui sa plec dupa mine atunci. Intrebarea este dupa tot balamucul asta mai am nevoie de ceva de adus din Romania ca sa am acolo?? Si dupa ce ma intorc cu certificatul de casatorie in tara, din cate am citit trebuie sa ma duc sa-l validez la primaria de care apartin nu? Eh apoi cat timp trebuie el sa astepte ca sa vina in Romania? Si ce trebuie sa fac ca sa-i pot obtinele actele necesare ca sa se duca la munca??? Va rog luminati-ma cu toata povestea asta ca sunt cam in dubii si sunt asa de multe de facut si imi e sa nu uit ceva si sa ma trezesc in pom acolo Smile))
Va multumesc fetele, faceti o treaba buna cu sit-ul. Va pup!! puppy

Buna Cristina!
Eu acum 2 saptamani am reusit sa finalizez actele de casatorie, si, am sa iti spun ce am avut eu. La depunerea actelor pt casatorie am avut nevoie de:
- adeverinta de la starea civila care atesta ca nu esti casatorita (tradusa, legalizata si supralegalizata)
- daca esti divortata, decizia de divort (tradus, legalizat si supralegalizat)
- certificat nastere - eu nu am tradus, caci cel nou este si in limba franceza, asa ca am avut doar o copie legalizata
- analize medicale (eu le-am facut in algeria)
- pasaport + copie dupa pasaport
- buletin + copie dupa buletin
Actele, se legalizeaza de catre biroul de traduceri in mod normal, apoi se supralegalizeaza la Camera Notarilor Publici, apoi se vizeaza la Ministerul Afacerilor Externe, in Bucuresti, cat si la Ambasada Algeriei la Bucuresti.

Dupa depunerea actelor de casatorie va trebui sa asteptati acel " accept" care poate dura 1-2 luni, caci actele vor merge in Alger, unde se vor verifica. Dupa semnarea certificatului de casatorie algerian, eu am facut transcrierea casatoriei la Ambasada Romana in Alger, care dureaza max. 3 zile, si costa 125 euro daca nu ma insel, platibil in dinari. O data facuta transcrierea, casatoria este recunoscuta in Romania, caci certificatul de casatorie romanesc il primesti de la Ambasada.
De la parintii tai nu ai nevoie de nimic. Ideea este ca, la starea civila, ai nevoie de un reprezentant, turore (in cazul meu, m-a reprezentat fratele sotului, ca fiind tatal meu ca sa spun asa hihidinti , un martor, cum vrei tu sa ii spui). hihidinti
Daca nu stai in Bucuresti, ca sa scapi de nebunie, vezi ca este o firma care iti rezolva foarte rapid actele, si ieftin. Ii recomand cu cea mai mare incredere, caci eu am lucrat cu ei.
Ii gasesti aici :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

sau: Mobil: 0721.22.66.35
0748.800.861
RDS: 031-401.52.67
Tel/fax: 021-240.07.27

E-mail:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Adresa punctului de lucru:
Sos. Colentina 74, Bl. 110
Sc. B, ap. 48, Sector 2
Bucuresti

deget ok
Sus In jos
Kambej
Centura neagra
Centura neagra
Kambej


Posts : 1412
Join date : 17/10/2011
Age : 48
Location : Bucuresti

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 06, 2013 9:32 am

Buna Aly si felicitari pentru terminarea demersurilor!! Wink Despre ce analize medicale este vorba? Nu am stiut despre asta...
Sus In jos
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 06, 2013 9:36 am

Kambej a scris:
Buna Aly si felicitari pentru terminarea demersurilor!! Wink Despre ce analize medicale este vorba? Nu am stiut despre asta...
Merci Kambej. Sunt analize medicale, ce se fac cam peste tot in lumea civilizata, sunt analize care se fac inainte de casatorie. Sunt analize de sange, care atesta ca nu ai boli cu transmitere sexuala, sau, care ar putea afecta copilul. Ma repet, se pot face in Algeria, asa ai scapat de traduceri, legalizari, si tot roiul de stampile. Smile
Sus In jos
Kambej
Centura neagra
Centura neagra
Kambej


Posts : 1412
Join date : 17/10/2011
Age : 48
Location : Bucuresti

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 06, 2013 9:41 am

Ma gandeam eu ca este vorba despre analize firesti in astfel de situatii .. dar am vrut sa fiu sigura de aceea am preferat sa te intreb. Pai in Algeria le voi face clar! Multumesc de raspuns , o seara buna pup
Sus In jos
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 06, 2013 9:45 am

Kambej a scris:
Ma gandeam eu ca este vorba despre analize firesti in astfel de situatii .. dar am vrut sa fiu sigura de aceea am preferat sa te intreb. Pai in Algeria le voi face clar! Multumesc de raspuns , o seara buna pup
Cu placere si o seara faina!
Sus In jos
daniellekim
Centura verde
Centura verde
daniellekim


Posts : 478
Join date : 31/03/2012
Age : 39
Location : Spania -Manzanares / Alger centre

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 06, 2013 9:47 am

[quote="aly"]
Kambej a scris:
Buna Aly si felicitari pentru terminarea demersurilor!! Wink Despre ce analize medicale este vorba? Nu am stiut despre asta...
Merci Kambej. Sunt analize medicale, ce se fac cam peste tot in lumea civilizata, sunt analize care se fac inainte de casatorie. Sunt analize de sange, care atesta ca nu ai boli cu transmitere sexuala, sau, care ar putea afecta copilul. Ma repet, se pot face in Algeria, asa ai scapat de traduceri, legalizari, si tot roiul de stampile. Smile [/quot
hihidinti ce sa spun acum depinde eu am in Alger grupa -A bulbucati ....habar n-am ce grupa am ca n-am facut analizele nicand....daca cunosti pe careva sa-ti dea o adeverinta.... Smile))))))))....succes la toate !!!
Sus In jos
crisss_mc23

crisss_mc23


Posts : 10
Join date : 06/06/2013
Age : 32
Location : Bucuresti

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: multam   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 06, 2013 2:14 pm

Multumesc mult pt raspuns. Nu ma asteptam sa-mi raspunda cineva asa de repede. Lista pe care am mentinut-o anterior el mi-a zis-o...
Te rog sa-mi mai zici ce e supralegalizarea aia unde o faci sau cum procedezi?? Daca vreau sa ma casatoresc acolo trebuie sa depun acte si aici in Romania ca nu am inteles? Sau asta dupa ce ma voi casatori acolo voi face ce ai zis tu??
Mersi mult. Va pup!:*
Sus In jos
Kambej
Centura neagra
Centura neagra
Kambej


Posts : 1412
Join date : 17/10/2011
Age : 48
Location : Bucuresti

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 06, 2013 9:52 pm

crisss_mc23 a scris:
Multumesc mult pt raspuns. Nu ma asteptam sa-mi raspunda cineva asa de repede. Lista pe care am mentinut-o anterior el mi-a zis-o...
Te rog sa-mi mai zici ce e supralegalizarea aia unde o faci sau cum procedezi?? Daca vreau sa ma casatoresc acolo trebuie sa depun acte si aici in Romania ca nu am inteles? Sau asta dupa ce ma voi casatori acolo voi face ce ai zis tu??
Mersi mult. Va pup!:*

Buna din nou, roaga-l sa se mai intereseze..Supralegalizarea se face la actele tale aici in Romania, trebuie sa mergi cu ele acolo supralegalizate pentru a le depune in vederea incheierii casatoriei..Deci se depun impreuna cu actele lui acolo, ]n Algeria evident.
Ti-a indicat Aly o firma care se ocupa de toate astea, de supralegalizari si de tot, o sa iti fie de folos. O zi buna
Sus In jos
crisss_mc23

crisss_mc23


Posts : 10
Join date : 06/06/2013
Age : 32
Location : Bucuresti

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 06, 2013 11:55 pm

Ok o sa ma interesez mai bine sa vad ce si cum si iti privinta certificatului de nastere va trebui sa-l schimb, eu il am pe cel vechi.
Kambej si Aly va multumesc mult pt sfaturi si sprijin floricici , ideea era ca daca plecam vroiam in septembrie si sa-mi fi luat concediu de 1-2 saptamani nu pot sa stau mai mult, eu sper sa se rezolve si ca numai trebuiasca sa ma mai duc dupa aceea sau asa cred...
Momentan va trebui sa strang bani si sa rezolv dilema cu actele astea apoi sa ma orientez pt plecare....
Si cazier judiciar pt casatorie??? Pentru ce anume?Smile) i lov u ajutor
Sus In jos
some body
Centura neagra
Centura neagra
some body


Posts : 1160
Join date : 02/10/2011

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 2:39 am

tu trebuie prima data sa mergi acolo sa depui actele si sa dai ca un fel de interviu asa se cheama apoi te vor chema cand v-a fii data casatoriei cam in 2 sau 3 luni si v0a trebuii sa mergi din nou sa te casatoresti si sa depui actele la ambasada romana din capital lor in alger sa va inregistrati acolo apoi tu vii singura in Romania asta daca nu vrei sa ramai acolo la el definitive si cand vii mergi aici si faci actele de reintregirea familiei si dupa ce faci toata hartogaraiaaaaa astepti sa se aprobe ca sa poata el venii in tara,odata ce a venit in tara nu mai poate pleca decat cu tine in Europa timp de 5 ani,tu il insotesti,daca pleaca in Algeria poate sa plece si singur,cam asa stau lucrurile,trebuie sa te inarmezi cu rabdare sa ai nervii tari sa ai si bani,birocratia lasa de dorit la noi dar la ei e si mai rau,iti trebuie nervi de otel hhhh
Sus In jos
mohamed02

mohamed02


Posts : 58
Join date : 07/11/2012

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 3:18 am

As selaam aleikum . Certificatul de casatorie se poate obtine in limba romana si de la ambasada, se traduce contra cost. Este mai usor sa il faci la ambasada devat sa tot bati drumul pe aici sa tot astepti. On legatura cu calatoria fara sotie cine v-a zis asta? Se poate calatori singur daca are permis pe 5 ani va spun sigur. Actele cand eu m-am casatorit au fost traduse si legalizate nu am fost la MAE pentru ca Algeria nu e tara Europeana sa trebuiasca supralegalizare.
Sus In jos
daniellekim
Centura verde
Centura verde
daniellekim


Posts : 478
Join date : 31/03/2012
Age : 39
Location : Spania -Manzanares / Alger centre

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 9:08 am

mohamed02 a scris:
As selaam aleikum . Certificatul de casatorie se poate obtine in limba romana si de la ambasada, se traduce contra cost. Este mai usor sa il faci la ambasada devat sa tot bati drumul pe aici sa tot astepti. On legatura cu calatoria fara sotie cine v-a zis asta? Se poate calatori singur daca are permis pe 5 ani va spun sigur. Actele cand eu m-am casatorit au fost traduse si legalizate nu am fost la MAE pentru ca Algeria nu e tara Europeana sa trebuiasca supralegalizare.
In cazul meu ca locuiesc in Spania , a trebuit sa trec pe la MAE ALGERIAN ...cu certificatul de casatorie dupa ce mi s.a facut traducerea la ambasada spaniei ....ptr regrupare familiara..acum in romania nu inteleg ce tot traduceti voi acolo certificatul de casatorie este in romaneste , franceza , engleza....si cam majoritatea locuiti in romania..ce tot traduceti .. suspin ¿?¡?
Sus In jos
crisss_mc23

crisss_mc23


Posts : 10
Join date : 06/06/2013
Age : 32
Location : Bucuresti

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 2:38 pm

Buna fetele da stiu am vbit cu daniel si mi-a explicat ea ce si cum acum cand moi apuca de ele sa le fac, vad atunci ce intampin ca doar nah sunttem in Romania si pnm... trebuie sa platim dar munca e facuta cu fundu Smile)
Mersi mult some body, cred k mai usor as rezolva cu actele pt viza si casatorie si apoi mai greu cu regruparea aia de dupa casatorie si etc=)) atunci sa vezi:))....
Mersi mult fetele, oricum ne mai auzim paici si daca e ceva va intreb, multumesc mult pt sfaturi va pwp si bafta tuturor:):*:* puppy noroc
Sus In jos
daniellekim
Centura verde
Centura verde
daniellekim


Posts : 478
Join date : 31/03/2012
Age : 39
Location : Spania -Manzanares / Alger centre

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 11:19 pm

neata buna !!!
Atașamente
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 AttachmentInscriere acte de casatorie 2011.docx
aici aveti lista actelor necesare ptr inscrierea casatoriei la ambasada romana
Nu aveti permisiunea sa descarcati atasamente aici.
(14 KB) Descarcat de 21 ori
Sus In jos
mohamed02

mohamed02


Posts : 58
Join date : 07/11/2012

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 07, 2013 11:32 pm

Cei ce se casatoresc in algeria se da in franceza de aceea am zis ca este mai usor sa mergi la ambasada sa il traduci si sa ti-l dea in romana platesti si te scuteste de multe drumuri, macar acolo mergi si ai rezolvat nu ca aici. Acum fiecare face cum crede mai bine.
Sus In jos
daniellekim
Centura verde
Centura verde
daniellekim


Posts : 478
Join date : 31/03/2012
Age : 39
Location : Spania -Manzanares / Alger centre

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 7:36 am

mohamed02 a scris:
Cei ce se casatoresc in algeria se da in franceza de aceea am zis ca este mai usor sa mergi la ambasada sa il traduci si sa ti-l dea in romana platesti si te scuteste de multe drumuri, macar acolo mergi si ai rezolvat nu ca aici. Acum fiecare face cum crede mai bine.

Buna... pai revin ca nu e acelasi lucru de exemplu ... adeverinta de stare civila si cazierul trebuies traduse in Romania ptr ca trebuie facuta supralegalizare la ele cu MAE roman si Ambasada Algeriei si Camera Notarilor Publici ... altfel nu ti le primesc ....cel putin in septembrie anul trecut asa era .
Acum daca iti mai cer ei cate un act in franceza si nu-l ai intradevar te ajuta Ambasada Romana , mie de ex mi s-a ceritificatul meu de nastere in araba ...asa ca un email la Ambasada Algeriei si intr-o ora mi l-au trimis dragutii in email yupyy ....cu actele astea depinde pe cine intalnesti si pe acolo... hihidinti
Sus In jos
mohamed02

mohamed02


Posts : 58
Join date : 07/11/2012

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 8:37 am

Noi ne-am casatorit in algeria dar la (primarie) cu acel act si inca altele am fost la ambasada in alger si ni sa tradus certificatul de casatorie, da asa cum spui tu trebuie stampilate acolo la ei la MAE si in 2 zile iti da certificat de casatatorie in limba romana. sper ca despre asta vorbesti.
Sus In jos
aly
Centura neagra
Centura neagra
aly


Posts : 2630
Join date : 16/05/2010
Age : 45
Location : Spain

Character sheet
JOC JOC: Contraatac

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 08, 2013 9:12 am

mohamed02 a scris:
Cei ce se casatoresc in algeria se da in franceza de aceea am zis ca este mai usor sa mergi la ambasada sa il traduci si sa ti-l dea in romana platesti si te scuteste de multe drumuri, macar acolo mergi si ai rezolvat nu ca aici. Acum fiecare face cum crede mai bine.
Cred ca depinde de ei (primarie) Mohamed. Eu am finlizat casatoria in Algeria luna asta si am primit certificatul de casatorie in araba, am cumparat noi 1 in franceza din alt oras, si i-am rugat sa il faca si in franceza. Smile
Sus In jos
AndreeaA

AndreeaA


Posts : 19
Join date : 20/06/2012

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeDum Noi 03, 2013 12:06 pm

Buna seara tuturor!

Dupa lungi discutii privind toata hartogaraia asta cu casatoria, m`am casatorit !deget ok 

Greul de abia acum incepe: ne-am casatorit in Grecia joia trecuta, maine o sa ma duc la ambasada Romaniei in Grecia pentru transcrierea certificatului de casatorie dupa care mandrul meu vrea sa plece in Algeria ca nu si-a mai vazut familia de 4 ani. In timpul asta eu trebuie sa vin in Romania sa inchiriez un apartament si sa ii fac invitatie sa vina in Romania. Eh de aici ma impotmolesc ...ma poate ajuta cineva?

Nici macar nu ai timp sa te bucuri ca te-ai casatorit !http://i183.photobuc 
Sus In jos
some body
Centura neagra
Centura neagra
some body


Posts : 1160
Join date : 02/10/2011

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeDum Noi 03, 2013 8:23 pm

Ciao Andreea cum te-ai casatorit in Grecia,o cunostinta de-a mea acum vreo 3 ani vroia sa se marite acolo si nu le dadea voie pe motiv ca algerianul nu are acte de grecia si macar unul trebuie sa aiba acte din tara unde se cununa?trebuiesc multe acte si toate celeee cum ai procedat?uite vii in tara si sant firme care se ocupa de toate actele dupa cate imi aduc aminte ALY stie firma,eu iti doresc casa de piatra si multa fericire sa poti sa il aduci repede aproape de tine sa iti continui luna de miere hhhhh ca vad in poza ca esti draguta si nu merita sa stai singura!succes te pup sb
Sus In jos
AndreeaA

AndreeaA


Posts : 19
Join date : 20/06/2012

Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitimeLun Noi 04, 2013 12:51 am

Somebody asa stiam si eu dar uite ca cu cunostinte si dintr`o persoana in alta am reusit chiar daca nici al meu nu are acte.Acum sunt putin debusolata ca nu stiu ce sa fac mai departe , astazi trebuie sa ma duc la ambasada sa depun actele pentru transcrierea certificatului de casatorie. Aseara am vorbit cu cineva mai inalt in functie din Turcia si a spus ca acolo este mult mai usor sa te casatoresti si ca de ce nu am vorbit cu el de dinainte sa mergem acolo ca ne rezolva imediat. Pana la urma ce a facut cunostinta ta s-a maritat ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria   Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Acte necesare recunoasterii in Romania a casatoriei incheiate in Algeria
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Acte necesare casatoriei in Algeria
» Acte viza Romania pentru cetatenii casatoriti
» Gaseste-ti locul in Romania - integrarea in Romania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ROMANI IN ALGERIA :: Juridic-
Mergi direct la: